اقتصاد ایران در نیمه دوم دی‌ماه: دعوت دولت از “بسیج” برای حضور در طرح‌های عمرانی

Iran-Economy-Report

مرکز مطالعات لیبرالیسمسعید قاسمی‌نژاد و یوحنا نجدی: در حالی‌ که اجرایی شدن توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با قدرت‌های غربی امیدواری‌هایی را در خصوص گشایش و بهبود شرایط اقتصادی در ایران به همراه داشته است، مقام‌های مسوول در جمهوری اسلامی هم‌چنان از استمرار شرایط موسوم به اقتصاد مقاومتیدر کشور خبر می‌دهند. هم‌زمان، معاون اولحسن روحانی خواستار حضور پررنگ نیروهای بسیجدر اقتصاد و طرح‌های عمرانی شده است. ارائه‌ی لایحه‌ی بودجه سال ۱۳۹۵ به مجلس شورای اسلامی، استفاده وزارت نیرو از صدها “روحانی” برای مدیریت مصرف آب و برق، ابراز نگرانی حسن روحانی از آمار بی‌کاری به ویژه در میان زنان تحصیل‌کرده، و وعده‌های وزیر کاربرای تک‌نرخی کردن نرخ بیکاری از دیگر خبرهای اقتصادی نیمه‌ی دوم دی‌ماه ۱۳۹۴ به شمار می‌رود.

جدیدترین وعده‌های دولت برای مقابله با بیکاری

تنها یک روز بعد از ابراز نگرانی حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی از نرخ بیکاری در کشور، جدیدترین آمارهای بیکاری در ایران منتشر شد.

مرکز آمار ایرانروز ۲۹ دی‌ماه با انتشار گزارشی درباره وضعیت بازار کار ایران در پاییز امسال، نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ساله و بیشتر در کشور را ۱۰/۷درصد اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در پاییز امسال در مقایسه با فصل تابستان ۰/۲درصد کاهش یافته اما در مقایسه با پاییز سال گذشته با ۰/۲ درصد افزایش روبه‌رو شده است.

آن‌گونه که مرکز آمار ایراناعلام کرده، شمار بیکاران ایران در پاییز سال جاری به بیش از دو میلیون و ۶۴۶ هزار نفر رسیده است.

تنها یک روز پیش از انتشار این گزارش، رییس جمهوری اسلامی در سخنانی در همایش اجرای برجام، فصلی نو در اقتصاد ایران” از بیکاریو همچنین رکودو نبود رونق” به‌ عنوان اصلی‌ترین مشکل ایران” یاد و آمارهای مربوط به بیکاری در میان جوانان به خصوص زنان تحصیل‌کردهرا تکان‌دهندهتوصیف کرد.

علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعینیز دیگر سخنران این همایش بود که با فروتنتوصیف کردن دولت یازدهم گفت: «معنای فروتنی این است که ما ضعف‌های بسیاری داریم و این ضعف‌ها را مردم و جامعه می‌دانند. بنابراین باید بر روی مسائلی هم‌چون بیکاری و بهبود فضای کسب و کار به یک اجماع عمومی برسیم

وی با بیان این‌که «نرخ بیکاری را تک‌رقمی خواهیم کرد»، گفت که این امر با توجه به ظرفیت‌های اقتصادیموجود در کشور امکان‌پذیراست.

حل مشکل بیکاری از جمله مهم‌ترین وعده‌های حسن روحانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ به شمار می‌رفت اما با گذشت دو سال و نیم از روی کار آمدن دولت یازدهم، نرخ بیکاری در ۲۱ استان کشور هم‌چنان دو رقمی باقی مانده است.

ادامه پلمپ صرافی‌های غیرمجاز

فرمانده نیروی انتظامیروز ۲۹ دی‌ماه اعلام کرد که ارگان تحت امرش با «با صرافی‌های غیرمجاز برخورد می‌کند».

حسین اشتری گفت «با درخواست بانک مرکزی و هماهنگی با تعزیرات حکومتی، محل‌های غیرمجاز خرید و فروش سکه و ارز شناسایی» و «بسیاری از آن‌ها پلمپ شده‌اند».

یک روز پیش از آن، خبرگزاری صداوسیما” گزارش داد که مأموران بازرسی سازمان تعزیرات حکومتیو بانک مرکزیشماری از صرافی‌های فاقد مجوزواقع در چهارراه استانبول و خیابان فردوسی تهران را پلمپ کرده‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها شماری از این صرافان در صدد «مقاومت در برابر مأموران بودند» که سرانجام «با مداخله پلیس» مغازه‌های آن‌ها نیز پلمپ شد.

کمبود دستگاه ایکس‌ری در گمرک کشور برای جلوگیری از قاچاق کالا

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز ۲۵ دی ماه در سخنانی گفت که «در دیگر کشورها قاچاق برای مواردی هم‌چون اسلحه و مواد مخدر و قاچاق انسان صورت می‌گیرد»، اما «در ایران شاهد قاچاق کالاهای مجاز و هم‌چنین کالاهای غیرمجاز هستیم».

حبیب‌الله حقیقی با انتقاد از کمبود دستگاه‌ها و تجهیزات و فناوری‌های نوین از جمله دستگاه ایکس‌ری” افزود که «در استان بوشهر از ۱۳ گمرک، فقط یک گمرک دارای دستگاه ایکس‌ری است».

به گفته وی، اگرچه «روزانه چهار هزار کالای کانتینری در گمرک شهید رجایی هرمزگان وارد می‌شود» اما «تنها دستگاه ایکس‌ری این گمرک می‌تواند حدود ۲۰۰ کانتینتر را کنترل کند» و به این ترتیب، «حدود ۳۸۰۰ کانتینتر بدون کنترل ترخیص می‌شود».

در خبری دیگر در خصوص قاچاق و فساد در ایران، رییس سازمان امور اراضی ایرانروز ۱۶ دی‌ماه در گفتگویی با خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، از کمبود هتلو نبود خدمات عمومی در مناطق گردشگریبه عنوان دلیل عمده زمین‌خواری در کشوریاد کرد.

قباد افشار با انتقاد از روند ساخت ویلا در مناطق شمالی ایرانو نبود امکانات گردشگریدر این مناطق افزود که «۵۰درصد هتل‌های ایران در شهر مشهد ساخته شده است».

لایحه بودجه ۹۵ در مجلس شورای اسلامی

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی روز ۲۷ دی‌ماه و تنها ساعاتی پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های غربی، لایحه بودجه سال آینده و هم‌چنین برنامه ششم توسعه را به مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

وی که در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، درباره علت تاخیر در ارائه این لایجه به مجلس با اشاره به تقارن «زمان ارائه لایحه با زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای» گفت «دولت صلاح نمی‌دید لایحه بودجه را که بر اساس فرض رفع تحریم‌ها تدوین کرده بود پیش از عملی شدن رفع تحریم‌ها به مجلس ارائه کند».

در لایحه بودجه سال آینده، قیمت هر بشکه نفت۴۰ دلار و قیمت هر دلار آمریکا ۲۹۹۷ تومان در نظر گرفته شده است.

در خبری در خصوص صنعت نفت ایران، رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت روز ۲۲ دی‌ماه از خالیو بدون استفاده ماندن” حدود ۷۰درصد ظرفیت ساخت سازندگان و صنعتگران داخلی این صنعت خبر داد.

رضا پدیدار با بیان اینکه «هم‌اکنون از ظرفیت ساخت داخل به طور کامل استفاده نمی‌شود»، گفت «حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد ظرفیت سازندگان داخلی، خالی و بدون استفاده مانده است».

در همین زمینه، خبرگزاری مهرنیز روز ۲۰ دی‌ماه با انتشار گزارشی نوشت که «با سقوط قیمت نفت و بالا بودن ظرفیت تولید نفت کوره، اکثر پالایشگاه‌های نفت کشور زیان‌ده شده‌اند» و به اعتقاد مسوولان وزارت نفت، درصورت عدم حمایت‌های دولتی ورشکستمی‌شوند.

این گزارش می‌افزاید که در حال حاضر، «به استثنای پالایشگاه نفت شازند اراک، تمامی پالایشگاه‌های کشور زیان‌ده هستند».

عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتینیز «با تایید زیان‌ده بودن اکثر پالایشگاه‌های نفت کشور»، علت آن را نه کاهش قیمت نفت خام که افزایش تولید مازوت عنوان کرد.

کاهش چشم‌گیر بهای نفت در بازارهای جهانی، اقتصاد وابسته به نفت جمهوری اسلامی را با چالش عمیقی مواجه کرده است. از سوی دیگر، به دنبال برداشته‌شدن تحریم‌های جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران، قیمت نفت در بازارهای جهانی در روز ۲۸ دی‌ماه به کمتر از ۲۸ دلار رسیداین رقم، پایین‌ترین سطح بهای نفت از سال ۲۰۰۳ تاکنون به شمار می‌رود.

تقاضای معاون اول روحانی از بسیج برای حضور در طرح‌های عمرانی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری اسلامیروز ۲۸ دی‌ماه با اشاره به اعلام آمادگی رییس سازمان بسیج مستضعفانمبنی بر مشارکت در کارهای عمرانی و اقتصادی، گفت: «بسیج از توانمندی خوبی در زمینه‌های مختلف برخوردار است و می‌تواند در طرح‌های عمرانی کشور نقش‌آفرین باشد

وی که در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتیسخن می‌گفت، همچنین خواستار تشکیل کارگروهی برای بررسی راهکارهای استفاده از توانمندی‌های بسیجشد و افزود: «البته باید نحوه مشارکت و سازوکار همکاری بسیج با دولت بررسی شود تا بر این اساس بتوانیم از توانمندی‌های بسیج بهتر استفاده کنیم.»

پیش از این سخنان، محمدرضا نقدی، رییس سازمان بسیج مستضعفاننیز در این جلسه گفته بود که «بسیج امروز نیز از توانمندی و ظرفیت‌های فراوانی برخوردار است و به صورت جدی آماده مشارکت در طرح‌های عمرانی و جهادی کشور است».

از سوی دیگر، علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاددولت حسن روحانی، اقتصاد مقاومتیرا راهبرد اصلی دولت در شرایط پساتحریماعلام کرد و گفت: «مصمم هستیم برنامه‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی را به صورت دقیق عملیاتی کنیم

اقتصاد مقاومتیاز جمله عبارات مورد علاقه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است و وی بارها از این عبارت گُنگ به عنوان راهبرد اقتصادی ایران در دوران تحریم‌های جهانی یاد کرده است.

حضور صدها “روحانی” در برنامه‌های آب و فاضلاب

مشاور وزیر نیرودر دولت حسن روحانی روز ۲۳ دی ماه از اهتمام ویژه‌این وزارتخانه برای اجرای برنامه‌های فرهنگی آب و فاضلابخبر داد و گفت بدین منظور، «۷۰۰ روحانی در این مجموعه نماز جماعت برگزار می‌کنند».

حجت‌الاسلام‌ علی یزدان‌پرست تاکید کرد که در این وزارتخانه «برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای برای استفاده از توان روحانیون در مدیریت مصرف آب و برق انجام‌شده است».

مسوول امور فرهنگی وزارت نیروهمچنین با  تأکید بر آنچه که سبک زندگی  اسلامیخواند، ادامه داد: «مردم نگرش‌های زیادی نسبت به نوع زندگی دارند که شیوه زندگی اسلامی از بهترین نوع زندگی است

به گفته وی، «سبک خیابان‌ها و نظافت در آن‌ها نیز باید اسلامی بوده و تمامی مردم باید ملزم به رعایت آن شوند».

تردد بیش از ۱۲۰ هزار کامیون فرسوده در جاده‌های ایران

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازیروز ۲۲ دی‌ماه در جریان دیدار با گرهارد شرودر، صدر اعظم پیشین آلمانخواستار حضور شرکت‌های آلمانی در بخش‌های مختلف راه‌سازی و حمل و نقل ایران شد و گفت: «قطعا در این راه دوستان آلمانی‌مان کمک زیادی به ما خواهند کرد

وی با اشاره به فرسودگی ناوگان جاده‌ای در ایران گفت که «بیش از ۱۲۵ هزار کامیون بالای ۲۵ سال در جاده‌های ایران تردد می‌کنند که باید نوسازی شوند».

آقای آخوندی افزود که «میانگین سن هواپیماهای ما ۲۲ سال است که باید جوان شود».

در خبری دیگر در همین خصوص، دبیر کارگروه حمل ونقل جاده‌ای استان اصفهانروز ۱۹ دی‌ماه از تردد روزانه ۱۴۰۰ تریلر حامل موادخطرناک از جاده‌های این استان خبر داد.

فرزاد دادخواه هشدار داد که تردد این تریلرها «خطرات بسیاری از جمله، برخورد تریلر حامل قیر و تریلر حامل گاز مایع در محور اصفهان-نایین و تریلر حامل گازوییل با خودرو سواری در محور اصفهان-اردستان را شامل می‌شود که خسارات و خطرات بسیاری را در بحث ترافیک به همراه خواهد داشت».

بهای ارز و طلا در سراشیبی

در نیمه دوم دی، بهای دلار امریکا از ۳۶۶۰ تومان به ۳۵۸۰ تومان کاهش یافت و بهای یورو نیز از ۴۱۰۰ تومان به ۳۹۳۰ تومان رسید.

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی از ۹۴۶ هزار تومان در نیمه دی‌ماه به ۹۲۸ هزار تومان در پایان این ماه رسید و بهای سکه نیم‌بهار آزادی از ۴۸۰ هزار به ۴۶۶ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

شاخص کل بورس تهران نیز که بعد از آغاز اجرای توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با قدرت‌های غربی، با رفتار هیجانی سهامداران حدود هزار واحد رشد کرده بود، در معاملات روز ۳۰ دی ماه از روند هیجانی خود کاست و با قرار گرفتن در نیمه ۶۶ هزار واحد، به استقبال بهمن‌ماه رفت.

نظرتان را بنویسید