«مقوله‌ اسباب‌بازی از دغدغه‌های خامنه‌ای است»

Barbie-Toy-Iran

تقاطع: مدیرعامل “کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان” در ایران می‌گوید «مقوله اسباب‌بازی» یکی از «دغدغه‌»های علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

علیرضا حاجیان‌زاده در گفتگویی با خبرگزاری “مهر” که روز شنبه (۳ بهمن-۲۳ ژانویه) منتشر شده، وضعیت اسباب‌بازی در سطح کشور را «نگران‌کننده» توصیف کرده و گفته «اسباب‌بازی‌هایی که ذهنیت کودکان را به خطر می‌اندازد باید از سطح بازار جمع شود».

وی با بیان این‌که نمایندگان “کانون پرورش فکری” در گمرک سه استان خوزستان، هرمزگان و بوشهر مستقر هستند و بر واردات اسباب‌بازی نظارت می‌کنند اضافه کرده که برخی اسباب‌بازی‌ها با وجود «عدم تایید» از سوی این کانون، هم‌چنان وارد بازار می‌شوند.

آقای حاجیان‌زاده با تاکید بر این‌که «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، متولی اجازه ورود اسباب‌بازی به کشور است» از تدوین طرحی خبر داده که بتواند «زیرساخت‌های قانونی لازم برای جمع‌آوری اسباب‌بازی‌هایی که به صورت قاچاق وارد فروشگاه‌ها می‌شوند فراهم کند».

گفتنی است در بیش از ۱۵ سال‌ اخیر سازمان‌های دولتی و انتظامی در ایران دستورهای متعددی را در خصوص ممنوعیت فروش و نیز جمع‌آوری اسباب‌بازی‌ به ویژه عروسک‌های باربی از فروشگاه‌های ایران صادر کرده‌اند.

در یکی از آخرین موارد این دستورالعمل‌ها، در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳، محمدحسن نکویی‌ مهر، “رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان” وزارت‌خانه “صنعت، معدن، و تجارت” و دبیر “هیات عالی” نظارت بر سازمان‌های صنفی در ایران، در نامه‌ای خطاب به روسای سازمان‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، از آن‌ها خواست تا “با تمام توان و ظرفیت‌های قانونی”، از فروش عروسک “باربی” جلوگیری کنند.

در دی‌ماه امسال نیز تلویزیون دولتی ایران در یکی از بخش‌های خبری خود، گزارشی کوتاه از برگزاری مراسم آتش زدن عروسک‌های باربی در یک دبستان دخترانه در استان البرز را پخش کرد. در این مراسم، به جای عروسک‌های باربی آتش‌زده‌شده، عروسک‌هایی که روسری بر سر دارند به دانش‌آموزان داده شده بود.

نظرتان را بنویسید