تکلیف یک‌دهم کرسی‌های مجلس خبرگان از هم‌اکنون مشخص شده است + جدول

Khobregan-Situation

تقاطع: یک روز پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای “مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی” از سوی “شورای نگهبان”، خبرگزاری “ایلنا” جدولی از تعداد کاندیداهای تاییدصلاحیت‌شده را به تفکیک هر استان منتشر کرده که نشان می‌دهد بر سر کسب ۹ کرسی مجلس خبرگان به نمایندگی از شش استان هرمزگان، سمنان، خراسان شمالی، بوشهر، آذربایجان غربی و اردبیل، هیچ رقابتی وجود ندارد و کاندیداهای موجود در این استان‌ها از هم‌اکنون به عضویت این مجلس درآمده‌اند.

هم‌چنین در استان‌های خوزستان و آذربایجان شرقی نیز بخت نامزدها برای کسب ۱۱ کرسی این دو استان، حدود ۸۵درصد است. این در حالی است که در سایر استان‌ها نیز با توجه به ردصلاحیت گسترده‌ی کاندیداهای مورد حمایت اصلاح‌طلبان، رقابت اصلی میان کاندیداهای اصول‌گرا است.

گفتنی است “شورای نگهبان” از میان نزدیک به ۸۰۰ نفری که برای عضویت در “مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی” نام‌نویسی کرده بودند تنها صلاحیت ۱۶۶ نفر را تایید کرده است.

سیامک ره‌پیک، عضو حقوق‌دان “شورای نگهبان” و سخنگوی “هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات” روز سه‌شنبه (۶ بهمن-۲۶ ژانویه) با اعلام پایان بررسی صلاحیت کاندیداهای “مجلس خبرگان” به خبرگزاری “صداوسیما” گفت که از مجموع ۷۹۴ نفری که برای عضویت در این مجلس نام‌نویسی کرده بودند، «۱۵۸ نفر از ادامه رقابت و ورود به انتخابات انصراف دادند؛ ۱۱۱ نفر غیرمجاز بودند؛ و ۱۵۲ نفر نیز در آزمون کتبی شرکت نکردند».

وی افراد “غیرمجاز” را نیز کسانی دانست که «تحصیلات حوزوی نداشتند» و یا پیش‌تر «در آزمون شهریور شرکت کرده بودند و به آن‌ها اعلام شده بود که دوباره شرکت نکنند».

آقای ره‌پیک با اشاره به این‌که «مجموع انصرافی، غیرمجاز، و غایبان آزمون، ۴۲۱ نفر بوده» اضافه کرد که در بررسی صلاحیت ۳۷۳ نفر باقی‌مانده، صلاحیت ۲۰۷ نفر رد و صلاحیت ۱۶۶ نفر نیز تایید شده است.

با این وجود، با توجه به مهلت سه‌روزه‌ی در نظر گرفته‌شده از سوی “شورای نگهبان” برای تجدیدنظرخواهی ردصلاحیت‌شدگان، این احتمال وجود دارد که بعد از اعلام نظر نهایی این شورا، تعداد کاندیداها اندکی افزایش پیدا کند. هم‌چنین بر اساس قانون انتخابات “مجلس خبرگان” امکان تغییر حوزه‌ی انتخابیه کاندیداها تا پیش از زمان تبلیغات انتخاباتی وجود دارد.

از سوی دیگر، هرچند که نتایج اولیه بررسی صلاحیت‌ها به صورت خصوصی از سوی “وزارت کشور” به کاندیداها اعلام شده، اما گزارش‌های غیررسمی از ردصلاحیت تقریبا تمام چهره‌های نزدیک به “اصلاح‌طلبان” حکایت دارد.

در این میان، مشهورترین چهره‌ی ردصلاحیت‌شده‌، حسن خمینی، نوه‌ی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است که به نظر می‌رسد به دلیل عدم شرکت در آزمون “اجتهاد” صلاحیتش رد شده است. او این خبر را در صفحه‌ی اینستگرامش تایید کرده است.

محمد موسوی بجنوردی (پدر همسر حسن خمینی)، مجید انصاری، رسول منتجب‌نیا، محمود امجد، و محسن غرویان از دیگر کاندیداهای شاخص مورد حمایت اصلاح‌طلبان در تهران بودند که ردصلاحیت شده‌اند.

هم‌چنین مرتضی آقاتهرانی، “دبیرکل جبهه‌ی پایداری” (نزدیک به مصباح یزدی)، مهدی طائب (فرمانده قرارگاه عمار سپاه پاسداران) از چهره‌های تندرویی هستند که صلاحیت‌شان از سوی “شورای نگهبان” رد شده است.

نام مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت حسن روحانی که از قم نام‌نویسی کرده بود، و کاظم صدیقی، یکی از “امامان جمعه” تهران نیز در میان ردصلاحیت‌شدگان دیده می‌شود.

با این وجود، این شورا صلاحیت علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، و چهار تن از وزرای اطلاعات تاریخ جمهوری اسلامی یعنی محمود علوی، علی فلاحیان، محمد محمدی ری‌شهری، و قربان‌علی دری نجف‌آبادی را تایید کرده است.

هنوز در خصوص شهرستان‌ها اطلاعات تاییدشده‌ای منتشر نشده است.

در تصویر، حسن خمینی به همراه پدرهمسرش، محمد موسوی بجنوردی، دیده می‌شود.
در تصویر، حسن خمینی به همراه پدرهمسرش، محمد موسوی بجنوردی، دیده می‌شود.

نظرتان را بنویسید