نقشه آزادی جهان در سال ۲۰۱۶ منتشر شد؛ ایران در میان ۵۰ کشور غیرآزاد جهان

Freedom-House-Map-2016

تقاطع: “خانه آزادی” (Freedom House) سازمان غیردولتی مستقر در واشنگتن، روز چهارشنبه (۲۷ ژانویه-۷ بهمن) گزارش سالانه‌ی خود از وضعیت آزادی‌ و دمکراسی در جهان را منتشر کرد که بر اساس آن، ایران با امتیاز ۱۷ از ۱۰۰ امتیاز ممکن، در میان ۵۰ کشور غیرآزاد جهان قرار دارد.

“خانه‌ آزادی” در گزارش امسال نیز هم‌چون سال‌های قبل، ۱۹۵ کشور جهان را به سه دسته‌ی “آزاد”، “تا حدی آزاد”، و “غیر آزاد” تقسیم کرده که در این میان، ۸۶ کشور (۴۴درصد) در دسته‌ی “آزاد”، ۵۹ کشور (۳۰درصد) در دسته‌ی “تا حدی آزاد”، و ۵۰ کشور (۲۶درصد) نیز در دسته‌ی “غیرآزاد” قرار گرفته‌اند.

در میان کشورهای آزاد، پنج کشور فنلاند، نروژ، سوئد، ایسلند و سن‌مارینو با امتیاز ۱۰۰ در صدر آزادترین کشورهای ایستاده‌اند.

سایر کشورهای غربی نیز با امتیازهای بالای ۹۰ در دسته‌ی “آزاد” جای گرفته‌اند که از جمله می‌توان به کانادا و هلند (۹۹)، دانمارک، استرالیا و نیوزلند (۹۸)، سوییس و بلژیک (۹۶)، آلمان و اتریش و بریتانیا (۹۵)، فرانسه (۹۱)، و امریکا (۹۰) اشاره کرد.

در بین کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا (مِنا)، اسراییل و تونس به ترتیب با امتیازهای ۸۰ و ۷۹، تنها کشورهایی هستند که در میان کشورهای “آزاد” جای دارند.

پاکستان، ترکیه، کویت و ارمنستان نیز چهار کشور در همسایگی ایران هستند که در بین کشورهای “تا حدی آزاد” قرار گرفته‌اند.

در این منطقه، لبنان (۴۳)، اردن (۳۶)، کرانه باختری (۳۰)، عراق (۲۷)، قطر (۲۷)، مصر (۲۷)، عمان (۲۵)، افغانستان (۲۴)، امارات متحده عربی (۲۰)، و لیبی (۲۰) بالاتر از ایران ایستاده‌اند و عربستان (۱۰) و سوریه (-۱) “غیرآزاد”تر از ایران شناخته شده‌اند.

“خانه‌ آزادی” هم‌چنین چین و روسیه، دو کشور قدرتمند جهان را با امتیازهای ۱۶ و ۲۲ در بین کشورهای “غیرآزاد” دسته‌بندی کرده است.

ایران نیز در حالی امتیاز کلی ۱۷ از ۱۰۰ را به دست آورده که در بخش آزادی‌های سیاسی امتیاز ۶ از ۴۰، و در بخش آزادی‌های اجتماعی، امتیاز ۶ از ۶۰ کسب کرده است.

“خانه آزادی” با قرار دادن ایران در میان کشورهایی که باید در سال ۲۰۱۶ آن‌ها را تحت نظر داشت، نوشته «اصلاح‌طلبان میانه‌رو در ایران خود را برای برگزاری انتخابات مهم روز ۷ اسفند مجلس‌های شورای اسلامی و خبرگان آماده می‌کنند».

گفتنی است ایران در گزارش سال قبل “خانه آزادی” نیز امتیاز و جایگاه مشابهی کسب کرده بود.

نظرتان را بنویسید