آلبوم عکس: اولین سرطلایی فوتبال ایران درگذشت

Homayoun-Behzadi-14

تقاطع: همایون بهزادی، اولین “سرطلایی” فوتبال ایران، بعد از چندین سال دست‌وپنجه کردن با بیماری ریوی، در نخستین دقایق روز جمعه (۲ بهمن-۲۲ ژانویه) در سن ۷۴سالگی درگذشت.

آن‌گونه که خبرگزاری “ایسنا” به نقل از یکی از نزدیکان آقای بهزادی نوشته، او دقایقی بعد از نیمه‌شب پنج‌شنبه به دلیل بیماری در منزل زمین خورد و به دنبال آن با تنگی نفس روبه‌رو شد.

بر اساس این گزارش، تلاش ۴۰‌دقیقه‌ای ماموران اورژانس برای احیای کاپیتان اسبق تیم‌ ملی فوتبال ایران و باشگاه‌های شاهین، پیکان، و پرسپولیس بی‌نتیجه ماند و او در ساعت ۱ بامداد جمعه از دنیا رفت.

همایون بهزادی متولد دی‌ماه ۱۳۲۰ خورشیدی بود و یکی از محبوب‌ترین و پرافتخارترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران به شمار می‌رود. او فوتبالش را از رده‌های پایه‌ی باشگاه شاهین، بهترین تیم آن زمان فوتبال ایران آغاز کرد و جزو بازیکنانی بود که بعد از انحلال شاهین، پرسپولیس را پایه‌گذاری کردند. بهزادی در ۲۰سالگی اولین بازی ملی‌اش را در دیداری دوستانه برابر تیم عراق انجام داد. او به مدت ۱۷ سال در سطح اول فوتبال ایران حضور داشت و ۱۰ سال نیز در نقش فوروارد و هافبک چپ برای تیم ملی ایران گلزنی کرد.

وی دو بار در سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۲ همراه با تیم ملی فوتبال ایران قهرمان جام ملت‌های آسیا شد و یکی از دو گل ایران برابر اسراییل در فینال سال ۱۹۷۲ را به ثمر رساند.

بهزادی در بازی تاریخی پرسپولیس و استقلال در ۱۶ شهریور ۱۳۵۲ که به برد ۶-۰ پرسپولیس انجامید، ۳ بار برای این تیم گلزنی کرد. او هم‌چنین در دوره‌ی اول “جام تخت‌جمشید”، اولین لیگ باشگاهی فوتبال ایران، به عنوان کاپیتان پرسپولیس، جام قهرمانی را بالای سر برد.

وی در سال آخر بازی در پرسپولیس، علاوه بر کاپیتانی، سرمربی این تیم نیز بود و پس از خداحافظی از بازی فوتبال در آبان ۱۳۵۴، تا مدتی این سمت را در اختیار داشت.

بهزادی حدود دو هفته پیش در نیمه‌ی دی‌ماه با وجود ضعف جسمی در جشن تولد ۷۴سالگی‌اش که با حضور قدیمی‌های پرسپولیس هم‌چون علی پروین، محمود خوردبین، جعفر کاشانی، حمید درخشان، حمید استیلی و محمدرضا زادمهر برگزار شد، شرکت کرده بود.

نظرتان را بنویسید