اخراج دانش‌آموز از مدرسه‌ دولتی در کرج به خاطر عدم توانایی پرداخت شهریه

Afghan-School-Tehran-ShoorAbad-2

تقاطع: وب‌سایت “تابناک” روز چهارشنبه (۳۰ دی-۲۰ ژانویه) در گزارشی از اخراج یک دانش‌آموز افغانستانی از مدرسه‌ای در استان البرز به دلیل عدم توانایی خانواده‌اش در پرداخت شهریه‌ی ۱۴۵هزار تومانی مدرسه خبر داده است.

بر اساس این گزارش، مسوولان دبستان پسرانه “لقمان حکیم” در محله‌ی “پیش‌آهنگی” در مرز شهر کرج با کمال‌شهر، پس از آنکه متوجه شدند یکی از دانش‌آموزان، شهریه‌ی مدرسه را نپرداخته، ابتدا در اقدام تنبیهی، او را از شرکت در کلاس محروم کردند و در نهایت از مدرسه اخراج نمودند.

مادر این دانش‌آموز که نامش فاش نشده، در شرح ماجرا به “تابناک” گفته: «اولیای مدرسه از‌‌‌ همان ابتدا، بر اساس روال جاری برای ثبت‌نام اتباع دیگر کشور‌ها، از ما شهریه می‌خواستند، اما از ایشان خواستم که تا پیدا شدن شغلی برای شوهرم، به ما مهلت دهند. چون شوهرم با این‌که هر روز برای کارگری به میدان می‌رود، بیکار است و امورات‌مان نمی‌گذرد. با این شرط، پسرمان را در مدرسه ثبت نام کردیم، اما تا امروز نتوانسته‌ایم شهریه مدرسه را فراهم و پرداخت کنیم.»

او با اشاره به «چند نوبت» تذکر به فرزندش در ارتباط با پرداخت نشدن شهریه، اضافه می‌کند: «تا اینکه روز دوشنبه، مانع از حضور پسرم در کلاس درس شدند و او را تمام مدت در حیاط مدرسه نگه داشتند و پس از آن اخراجش کردند. البته با مراجعه شوهرم به مدرسه و درخواست از مسوولان مدرسه که بگذارند پسرمان در کلاس حضور داشته باشد، چند روز دیگر به ما مهلت دادند.»

به گفته‌ی مادر این دانش‌آموز، مدارس علاوه بر شهریه‌ی ۱۴۵ هزار تومانی که از اتباع خارجی می‌گیرند «از تمامی دانش‌آموزان، چه اتباع دیگر کشور‌ها باشند و چه دانش‌آموزان ایرانی، ۵۰ هزار تومان هم به عنوان “کمک به مدرسه” دریافت می‌کنند».

وی با بیان این‌که این مبلغ را نیز هنوز نتوانسته پرداخت کند، می‌گوید: «باور کنید، خرج خانه‌مان را من با بساط کردن و دستفروشی در می‌آورم و کرایه خانه ۱۸۰ هزار تومانی‌مان را هم سه ماه است که نتوانسته‌ایم پرداخت کنیم. حالا یکی از خیرین که ما را می‌شناسد، قرار است، شهریه مدرسه را واریز کند که اگر این‌گونه شود، مشکل حل خواهد شد. اگر این‌گونه نشود، سعی می‌کنیم با قرض و قوله شهریه را پرداخت کنیم تا پسرمان را به کلاس راه دهند.»

نظرتان را بنویسید