سه امریکایی در جنوب بغداد توسط “شبه‌نظامیان” به گروگان گرفته شده‌اند

Shia-Militias-Iraq-Founded-by-IRI

تقاطع: سخنگوی سفارت امریکا در عراق، خبر مفقود شدن چندین امریکایی در جنوب بغداد را تایید کرد.

“اسکات بُلز” از هم‌کاری کامل با دولت عراق برای یافتن محل این شهروندان امریکایی خبر داده است.

روز یکشنبه (۱۷ ژانویه-۲۷ دی) شبکه‌ی خبری “العربیه” به نقل از منابعی “کاملا مطلع” از به گروگان گرفته شدن ۳ امریکایی در جنوب بغداد توسط “شبه‌نظامیان” خبر داد. به دنبال آن، “جان کِربی” سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به خبرنگاران گفت که دولت امریکا از گزارش‌ها درباره‌ی مفقود شدن سه شهروند این کشور در عراق آگاه شده و در حال هم‌کاری با مقامات عراقی برای یافتن آن‌ها است.

آقای کربی بدون ارائه‌ی توضیحات بیشتر تاکید کرد که امنیت شهروندان امریکایی در خارج از مرزهای این کشور، برای دولت امریکا در بالاترین اولویت قرار دارد.

در همین حال، “مایکل هُلمز” گوینده‌ی معروف شبکه‌ی “سی.ان.ان” در توییترش به نقل از مقامات ارشد امریکایی نوشته که این سه نفر، دو روز قبل (جمعه ۱۵ ژانویه) گم شده‌اند.

هرچند که تا کنون جزییات بیشتری در خصوص هویت این سه امریکایی و نیز گروگان‌گیران منتشر نشده اما گزارش‌های غیررسمی از انجام این گروگان‌گیری توسط گروه‌های شبه‌نظامی شیعه حکایت دارد.

شماری از قوی‌ترین و پرنفوذترین این گروه‌ها هم‌چون عصائب اهل حق”، “گردان بدر”، “سپاه مهدی” و “کتائب حزب‌الله”، مستقیما از جمهوری اسلامی دستور می‌گیرند.

پیش‌تر در آبان‌ماه ۱۳۹۳، جابر رجبی، نماینده‌ی گروه “عصائب اهل حق” در ایران، در گفتگویی با خبرگزاری “فارس” گفته بود که این گروه شبه‌نظامی به جز اعضای سفارت امریکا در عراق، سایر امریکایی‌ها را هدف حملات خود قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اعلام موجودیت “عصائب اهل حق” در سال ۲۰۰۴ افزوده بود که این گروه از همان سال تاسیس تا سال ۲۰۱۱، «نزدیک به ۵ هزار عملیات متمایز علیه امریکایی‌ها در عراق انجام داد».

“حجت‌الاسلام سیدمحمد طباطبایی”، “معاون دبیرکل عصائب اهل الحق” نیز در همان زمان در گفتگویی با “خبرگزاری ابنا” تاکید کرده بود که گروه متبوعش، «هرگونه حضور نیروهای امریکایی به غیر از کارکنان سفارت آمریکا در خاک عراق را نمی‌پذیرد». او گفته بود: «سلاح ما فقط به سوی نیروهای تکفیری نشانه نخواهد رفت، بلکه امریکایی‌های اشغال‌گر را نیز هدف گلوله قرار خواهد داد.»

در همین ارتباط، در فروردین‌ماه ۱۳۹۴، ژنرال لوید آستین، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در مقابل “کمیته خدمات نیروهای مسلح” مجلس سنا اعلام کرد که “هرگز” حاضر نیست با شبه‌نظامیان شیعه در جنگ با گروه داعش هم‌کاری کند چرا که آن‌ها «در سه دوره فرماندهی وی بر نیروهای امریکایی در عراق، «نیروهایش را به شکل وحشیانه‌ای به قتل رساندند».

نظرتان را بنویسید