اعمال تحریم‌های تازه امریکا علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی یک روز بعد از اجرای برجام

موشک دوربرد “عماد” که در مهرماه ۱۳۹۴ توسط جمهوری اسلامی آزمایش شد.
موشک دوربرد “عماد” که در مهرماه ۱۳۹۴ توسط جمهوری اسلامی آزمایش شد.

تقاطع: کمتر از یک روز پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای ایران موسوم به “برنامه جامع اقدام مشترک” (برجام)، وزارت خزانه‌داری امریکا نام ۱۱ فرد حقیقی و حقوقی را به دلیل نقش‌شان در برنامه‌ی توسعه‌ی موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

آدام زوبین، معاون وزارت خزانه‌داری امریکا در حوزه‌ی تروریسم و اطلاعات مالی، امروز یکشنبه (۱۷ ژانویه-۲۷ دی) در بیانیه‌ای، برنامه‌ی موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی را «تهدیدی قابل‌توجه برای امنیت جهانی و منطقه‌ای» توصیف کرده و گفته «اعمال تحریم‌های بین‌المللی بر آن ادامه خواهد داشت».

بر اساس این بیانیه‌، تحریم‌های تازه دو شبکه‌‌ی مرتبط با برنامه توسعه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی، شامل افرادی با تابعیت ایران و چین، و شرکت‌هایی در امارات متحده عربی و هنگ‌کنگ را در بر می‌گیرد و هرگونه ارتباط مالی با تحریم‌شدگان را برای شهروندان امریکایی و غیرامریکایی ممنوع خواهد کرد. هم‌چنین بانک‌های امریکایی موظف خواهند بود دارایی‌های این افراد و شرکت‌ها در سیستم مالی خود را مسدود کنند.

“شرکت بازرگانی مبروکه” و موسس آن، حسین پورنقش‌بند در امارات متحده عربی از جمله‌ی افراد و شرکت‌های تحریمی است که وزارت خزانه‌داری امریکا می‌گوید به شرکت‌های دولتی ایران برای دستیابی به فیبر کربن برای برنامه‌ی موشکی این کشور کمک می‌کند.

آقای پورنقش‌بند هم‌چنین از یک شرکت تابعه‌ی خود در هنگ‌کنگ به نام “آنهویی لند گروپ” برای دسترسی به مواد اولیه و منابع مالی خط تولید فیبر کربن استفاده کرده است. که این شرکت نیز در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد داشت.

فیبر کربن به خاطر انعطاف‌پذیری و توان تحمل گرمای بسیار بالا، یک ماده‌ی ورودی مهم در ساخت موشک به شمار می‌رود.

وزارت خزانه‌داری امریکا، “رحیم‌رضا فرقدانی”، “مینگفو چن” و شرکت تجاری “کاندید جنرال” را نیز در ارتباط با شبکه‌ حسین پورنقش‌بند تحریم کرده است.

در همین حال، مقامات ارشد “وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح” جمهوری اسلامی نیز به خاطر نقش‌شان در برنامه‌ی توسعه‌ی موشک‌های بالستیک این حکومت در لیست تحریم‌های جدید امریکا جای گرفته‌اند. چهار نفر از این مقامات عبارتند از: مهدی (هادی) فرحی، معاون وزیر دفاع و رییس سازمان هوافضای جمهوری اسلامی، جواد موسوی و میراحمد نوشین، دو تن از مدیران “گروه صنعتی شهیدهمت” متعلق به سازمان هوافضا، و سید محمد هاشمی یک مقام دیگر وزارت‌خانه.

هم‌چنین در این فهرست، اطلاعات مربوط به مهرداد اخلاقی کتابچی، از مقامات ارشد صنایع موشکی جمهوری اسلامی که از قبل در لیست تحریم‌های امریکا و سازمان ملل متحد قرار داشت، به روز شده است.

بیانیه‌ی وزارت خزانه‌داری امریکا می‌گوید که جمهوری اسلامی قطعات موردنیاز ساخت موشک را از شرکت دولتی “توسعه معادن کره‌شمالی” در پیونگ‌یانگ خریده و هم‌چنین در دو سال گذشته گروهی از تکنیسین‌های خود را برای کار مشترک بر روی یک تقویت‌کننده‌ی موشک ۸۰‌تُنی به کره‌شمالی فرستاده است.

کره‌شمالی به خاطر ساخت و تولید سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک در لیست تحریم‌های امریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

جمهوری اسلامی از زمان توافق هسته‌ای ماه جولای، دو موشک بالستیک را در پاییز سال جاری آزمایش کرده است.

پیش‌تر ده‌ها سناتور جمهوری‌خواه و دمکرات در نامه‌هایی جداگانه به باراک اوباما، خواستار اقدام عملی وی در مواجهه با توسعه‌ی برنامه‌ی موشکی جمهوری اسلامی شده بودند. به دنبال آن، دولت اوباما روز ۳۰ دسامبر ۲۰۱۵ (۹ دی ۱۳۹۴) به کنگره امریکا اطلاع داد که قصد دارد مجازات‌هایی را علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با این برنامه اعمال کند اما یک روز بعدتر و در پی اعتراض دولت ایران، از اجرای فوری تحریم‌ها عقب‌نشینی کرد.

آن‌گونه که خبرگزاری “رویترز” روز شنبه (۱۶ ژانویه) گزارش داد، مقامات ایرانی در آن زمان به دولت امریکا هشدار داده بودند که اعمال تحریم‌های تازه موشکی، مبادله‌ی زندانیان میان دو کشور را به خطر خواهد انداخت. این مبادله روز شنبه انجام گرفت و در جریان آن ۵ زندانی امریکایی در ایران با ۷ زندانی ایرانی در امریکا معاوضه شدند. ۱۰ نفر از این ۱۲ نفر شهروندانی با تابعیت دوگانه ایرانی-امریکایی بودند.

روز یکشنبه حسن روحانی در یک نشست خبری در تهران گفت که جمهوری اسلامی به هرگونه تحریم‌ تازه امریکا «واکنش مناسب» نشان خواهد داد. او در عین حال مدعی شد که «زمینه‌ی حقوقی» برای چنین تحریم‌هایی دیگر وجود ندارد.

نظرتان را بنویسید