ردصلاحیت بیش از ۷ هزار کاندیدای عضویت در مجلس شورای اسلامی

Election-Iran-2016

تقاطع: هیات‌های نظارت استانی “شورای نگهبان”، صلاحیت بیش از ۷ هزار نفر از کاندیداهای عضویت در مجلس شورای اسلامی را تایید نکردند. بر اساس گزارش‌های غیررسمی، بیشتر ردصلاحیت‌شدگان از نامزدهای نزدیک به “اصلاح‌طلبان” هستند.

آن‌گونه که خبرگزاری‌های ایران به نقل از “شورای نگهبان” نوشته‌اند، از مجموع بیش از ۱۲هزار نفری که نام خود را به عنوان کاندیدای انتخاب مجلس شورای اسلامی ثبت کرده‌اند، صلاحیت حدود ۴۲درصدد تایید شده؛ صلاحیت ۳۰درصد احراز نشده؛ و حدود ۲۵درصد نیز رد صلاحیت شده‌اند. بر این اساس، حدود ۳درصد ثبت‌نام‌کنندگان نیز از نامزدی انتخابات انصراف داده‌اند.

نجات‌الله ابراهیمیان، سخن‌گوی این شورا در گفتگویی با خبرگزاری “ایسنا”، افرادی را که صلاحیت‌شان رد شده کسانی معرفی کرده که یا «در دوره‌های قبلی رد صلاحیت شده بودند» یا «مدرک تحصیلی‌شان معتبر نبود» یا «سابقه کیفری روشنی داشتند» و یا «شرایط سنی مناسب نداشتند».

او درباره‌ی گروهی دیگر از کاندیداها نیز گفته که به دلیل «فرصت کم، احراز صلاحیت‌شان با توجه به مستندات پرونده‌شان ممکن نبود».

بر اساس اطلاعیه‌ی شام‌گاه شنبه (۲۶ دی-۱۶ ژانویه) “شورای نگهبان”، کاندیداهای ردصلاحیت‌شده تا روز سه‌شنبه (۲۹ دی) فرصت دارند که با مراجعه به محل‌های تعیین شده از سوی “دفاتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان” در مراکز استان‌ها، نسبت به رای این هیات‌ها در خصوص خود، شکایت کنند.

رسیدگی به این شکایات در هیات نظارت مرکزی شورای نگهبان در تهران انجام خواهد گرفت.

گفتنی است پیش از این هیات‌های اجرایی که زیر نظر “وزارت کشور” فعالیت می‌کنند، صلاحیت بیش از ۱۱ هزار داوطلب عضویت در مجلس شورای اسلامی را تایید کرده بودند که این موضوع با انتقاد گسترده‌ی احمد جنتی، دبیر “شورای نگهبان” و شماری از مقامات نظامی جمهوری اسلامی همراه شده بود.

نظرتان را بنویسید