تصویری: سپاه پاسداران ۱۰ ملوان نیروی دریایی امریکا را در آب‌های بین‌المللی آزاد کرد

US-Sailors-Released-2

تقاطع: روابط عمومی سپاه پاسداران، بعدازظهر چهارشنبه (۲۳ دی-۱۳ ژانویه) از “رهاسازی” ملوانان امریکایی بازداشت‌شده در آب‌های بین‌المللی بعد از “قطعیت غیرعمدی بودن” ورود آن‌ها به آب‌های ایران خبر داد.

در اطلاعیه این روابط عمومی که در وب‌سایت “سپاه‌نیوز” منتشر شده آمده است: «پس از بررسی‌های فنی و عملیاتی در تعامل با مراجع ذی‌صلاح سیاسی و امنیت ملی کشور و مشخص شدن سهوی و غیر عمدی بودن ورود شناورهای رزمی امریکا به آب‌های جمهوری اسلامی ایران و عذر خواهی آن‌ها، تصمیم به‌‌ رهاسازی آنان گرفته شد.»

این اطلاعیه هم‌چنین مدعی شده که «امریکایی‌ها متعهد شدند که دچار اشتباهات مجدد نشوند».

نیروهای دریایی سپاه پاسداران عصر روز سه‌شنبه (۲۲ دی) دو فروند شناور رزمی امریکایی را در نزدیکی “جزیره فارسی” در خلیج فارس متوقف و به دلیل ورود به آب‌های سرزمینی ایران توقیف کردند.

این نیروها، ۱۰ ملوان نیروی دریایی امریکا را نیز که در این دو شناور حضور داشتند بازداشت و به محل پایگاه نیروی دریایی سپاه در “جزیره فارسی” منتقل کردند.

سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ی خود نوشته که در هنگام توقیف دو شناور و بازداشت سرنشنینان آن، «ناوگروه هواپیمابر “ترومن” امریکا و ناوگروه هواپیمابر “شارل دوگل” فرانسه در آب‌های بین المللی منطقه حضور داشته‌اند».

پیش‌تر رمضان شریف، مسوول روابط عمومی کل سپاه از “تخلیه اطلاعاتی” ملوانان بازداشت‌شده امریکایی خبر داده و گفته بود «اگر مشخص شود که ورود آن‌ها به منزله انجام کارهای اطلاعاتی و کارهای بی‌ربط بوده است، قطعا اقدامات دیگری صورت خواهد گرفت».

علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز با اشاره به تماس‌های دیپلماتیک میان جواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه دو کشور، مدعی شده بود که در این گفتگوها «آقای ظریف موضع قوی و محکمی داشته و اعلام کرده که شناورهای امریکایی در آب‌های سرزمینی ما بودند و باید عذرخواهی کنید».

این در حالی است که مقامات امریکایی دلیل ورود شناورهای این کشور به آب‌های ایران را نقص فنی آن‌ها عنوان کرده‌ و گفته‌اند که این دو قایق در حال حرکت بین کویت و بحرین بودند که از کار افتادند و ارتباط‌ با آن‌ها قطع شد.

تصاویر، ملوانان نیروی دریایی امریکا را در زمان حضور در بازداشت‌گاه سپاه در “جزیره فارسی” نشان می‌دهد.

US-Sailors-Released-6

US-Sailors-Released-1 US-Sailors-Released-3 US-Sailors-Released-4 US-Sailors-Released-5

US-Sailors-Arrest-3 US-Sailors-Arrest-4 US-Sailors-Arrest-2 US-Sailors-Arrest-1

نظرتان را بنویسید