عکس: کنایه توییتری وزیرخارجه امارات به جواد ظریف

Emirate-FM-Slam-Zarif

تقاطع: وزیرخارجه امارات متحده عربی به یادداشت اخیر جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش در روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز با یک توییت کنایه‌آمیز واکنش نشان داد.

عبدالله بن‌زاید در این توییت به زبان عربی نوشته: «زمانی که مقاله‌ی وزیرخارجه ایران را در روزنامه نیویورک‌تایمز خواندم گمان کردم که نویسنده، وزیرخارجه یک کشور اسکاندیناوی است.»

جواد ظریف در مقاله‌ای که در شماره روز یکشنبه (۱۰ ژانویه-۲۰ دی) “نیویورک‌تایمز” منتشر کرد، اعدام ۴۷ نفر از جمله “شیخ‌ نِمِر” در یک روز در عربستان سعودی را «بربریت مشهود» خواند و حکومت این کشور را به حمایت و پشتیبانی مالی از اقدامات تروریستی متهم کرد.

این اظهارات وزیرخارجه جمهوری اسلامی درباره‌ی حکومت سعودی در حالی است که جمهوری اسلامی از لحاظ سرانه‌ی اعدام رتبه‌ی نخست را در جهان دارد و تنها در سال ۲۰۱۵، نزدیک به ۱۰۰۰ نفر را به دار آویخته است.

هم‌چنین دولت ایران به خاطر حمایت‌هایش از گروه‌هایی نظیر حماس، جهاد اسلامی، حزب‌الله لبنان و به تازگی حوثی‌ها در یمن، خود به حمایت از تروریسم و ایجاد بحران و تنش در منطقه متهم است.

حال به نظر می‌رسد توییت کنایه‌آمیز وزیرخارجه امارات و مقایسه‌ی ایران با کشورهای اسکاندیناوی که از لحاظ شاخص‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در صدر رتبه‌بندی‌های جهانی قرار دارند، اشاره‌ای به کارنامه‌ی تیره‌ی جمهوری اسلامی در این حوزه‌ها دارد.

نظرتان را بنویسید