بازداشت ۱۰ ملوان نیروی دریایی امریکا توسط سپاه پاسداران در آب‌های خلیج فارس

CNN-Iran-Seizes-US-Sailors

تقاطع: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو کشتی کوچک نیروی دریایی امریکا را در آب‌های خلیج فارس توقیف و ۱۰ ملوان امریکایی حاضر در آن را بازداشت و به جزیره‌ای در خاک ایران منتقل کرده است.

پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع امریکا ساعتی قبل، (عصر سه‌شنبه ۱۲ ژانویه-۲۲ دی به وقت محلی)، با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت که قایق‌ها در حال حرکت بین کویت و بحرین بودند که از کار افتادند و ارتباط‌ با آن‌ها قطع شد.

او اضافه کرد: «ما با دولت ایران در تماسیم و تضمین گرفته‌ایم که خدمه و کشتی‌ها به سرعت باز خواهند گشت.»

“فاکس‌نیوز” نیز به نقل از مقامات وزارت دفاع امریکا تایید کرده که بعد از آن‌که قایق‌ها از کار افتادند وارد آب‌های ایران شدند.

به گزارش این شبکه، ملوانان بازداشت‌شده امریکایی در “جزیره فارسی”، یک جزیره کوچک متعلق به ایران، نگهداری می‌شوند.

هم‌زمان یک مقام ارشد دولت امریکا نیز گفته که جان کری، وزیرخارجه این کشور با مقامات ایرانی برای حل موضوع در تماس است.

در تازه‌ترین خبر، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای از “مسلح” بودن ملوانان بازداشت‌شده امریکایی خبر داده و اعلام کرده که در هنگام بازداشت این ملوانان و توقیف قایق‌ها، «ناوگروه هواپیمابر “ترومن” امریکا در جنوب شرقی جزیره فارسی و در آب‌های بین‌المللی نزدیک محل توقیف شناور حضور داشته است».

این اطلاعیه اضافه کرده که ۱۰ خدمه‌ی دو شناور توقیف‌شده، شامل ۹ مرد و یک زن، «در سلامت کامل در محل مناسبی» در “جزیره فارسی” مستقر شده‌اند.

این اتفاق تنها چند ساعت پیش از آخرین نطق سالانه باراک اوباما در مقابل نمایندگان دو مجلس امریکا (سخنرانی وضعیت کشور) صورت می‌گیرد. بر اساس گزارش‌ها رییس جمهوری امریکا قصد دارد در سخنرانی خود از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی به عنوان یکی از میراث‌های اصلی دوران ریاست‌جمهوری‌اش یاد کند. توافقی که گفته می‌شود تا چند روز دیگر با انجام کامل تعهدات دولت ایران اجرایی خواهد شد تا در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور بعد از سال‌ها لغو شود.

نظرتان را بنویسید