ویدئو: وقتی فعال سیاسی سعودی مجری “العالم” را غافل‌گیر می‌کند

وقتی فعال سیاسی سعودی مجری العالم را غافل‌گیر می‌کنداین ویدئوی کوتاه به مصاحبه‌ی زنده شبکه‌ی تلویزیونی عرب‌زبان جمهوری اسلامی، “العالم” با یک فعال سیاسی سعودی یک روز بعد از اعدام “شیخ نِمِر” اختصاص دارد، که در آن، فرد مصاحبه‌شونده با غافل‌گیر کردن مجری “العالم” می‌گوید «اوضاع در شرق عربستان آرام است و بر خلاف اخباری که برخی رسانه‌ها از جمله تلویزیون “العالم” تبلیغ می‌کنند، مردم عربستان از اعدام “نِمر” و باقی تروریست‌ها خوشحالند و این اتفاق باعث وحدت شیعیان و اهل سنت در این کشور شده است».در ادامه‌، مجری “العالم” که انتظار پاسخی متفاوت را از این فعال عربستانی داشت، با قطع سخنان وی، به او می‌گوید صدایش را به صورت “واضح” نشنیده است و پس از آن، ارتباط با این فرد کاملا قطع می‌شود.عربستان سعودی بامداد شنبه (۲ ژانویه-۱۲ دی)، “نمر باقر النمر”، شیخِ شیعه نزدیک به حکومت ایران را به همراه ۴۶ زندانی دیگر که عمدتا از اعضا و رهبران القاعده بودند، به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی اعدام کرد. اعدام “شیخ نمر” که از سال ۲۰۱۲ در بازداشت به سر می‌برد، واکنش شدید مقامات ارشد جمهوری اسلامی و نهادهای دولتی و نظامی ایران را به دنبال داشت. هم‌زمان از عصر روز شنبه گروهی از معترضان به این اعدام، در مقابل سفارت و کنسول‌گری عربستان سعودی در تهران و مشهد تجمع کردند که این تجمع در تهران با ورود به سفارت عربستان و تخریب و آتش‌زدن ساختمان و اموال آن همراه شد. به دنبال این اتفاق، عربستان سعودی روابط دیپلماتیک، اقتصادی و نیز پروازهای هوایی خود با ایران را به طور کامل قطع کرد و ضمن خارج کردن دیپلمات‌های خود از این کشور، سفیر و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را نیز از خاک عربستان اخراج نمود.در هم‌بستگی با دولت عربستان، کشورهای بحرین، سودان، و جیبوتی نیز در اقدامی مشابه، روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی را قطع کردند؛ امارات متحده عربی، با فراخواندن سفیر خود از ایران، مناسبات با جمهوری اسلامی را به سطح “رییس دفتر حافظ منافع” کاهش داد؛ و قطر و کویت نیز با محکوم کردن حمله به سفارت عربستان، سفرای خود را از تهران احضار کردند. اردن، ترکیه و مصر نیز از دیگر کشورهای اسلامی بودند که در این تنش، جانب عربستان را گرفته‌اند.

Posted by Taghato on Thursday, January 7, 2016

تقاطع: این ویدئوی کوتاه به مصاحبه‌ی زنده شبکه‌ی تلویزیونی عرب‌زبان جمهوری اسلامی، “العالم” با یک فعال سیاسی سعودی یک روز بعد از اعدام “شیخ نِمِر” اختصاص دارد، که در آن، فرد مصاحبه‌شونده با غافل‌گیر کردن مجری “العالم” می‌گوید «اوضاع در شرق عربستان آرام است و بر خلاف اخباری که برخی رسانه‌ها از جمله تلویزیون “العالم” تبلیغ می‌کنند، مردم عربستان از اعدام “نِمر” و باقی تروریست‌ها خوشحالند و این اتفاق باعث وحدت شیعیان و اهل سنت در این کشور شده است».

در ادامه‌، مجری “العالم” که انتظار پاسخی متفاوت را از این فعال عربستانی داشت، با قطع سخنان وی، به او می‌گوید صدایش را به صورت “واضح” نشنیده است و پس از آن، ارتباط با این فرد کاملا قطع می‌شود.

عربستان سعودی بامداد شنبه (۲ ژانویه-۱۲ دی)، “نمر باقر النمر”، شیخِ شیعه نزدیک به حکومت ایران را به همراه ۴۶ زندانی دیگر که عمدتا از اعضا و رهبران القاعده بودند، به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی اعدام کرد. اعدام “شیخ نمر” که از سال ۲۰۱۲ در بازداشت به سر می‌برد، واکنش شدید مقامات ارشد جمهوری اسلامی و نهادهای دولتی و نظامی ایران را به دنبال داشت. هم‌زمان از عصر روز شنبه گروهی از معترضان به این اعدام، در مقابل سفارت و کنسول‌گری عربستان سعودی در تهران و مشهد تجمع کردند که این تجمع در تهران با ورود به سفارت عربستان و تخریب و آتش‌زدن ساختمان و اموال آن همراه شد. به دنبال این اتفاق، عربستان سعودی روابط دیپلماتیک، اقتصادی و نیز پروازهای هوایی خود با ایران را به طور کامل قطع کرد و ضمن خارج کردن دیپلمات‌های خود از این کشور، سفیر و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را نیز از خاک عربستان اخراج نمود.

در هم‌بستگی با دولت عربستان، کشورهای بحرین، سودان، و جیبوتی نیز در اقدامی مشابه، روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی را قطع کردند؛ امارات متحده عربی، با فراخواندن سفیر خود از ایران، مناسبات با جمهوری اسلامی را به سطح “رییس دفتر حافظ منافع” کاهش داد؛ و قطر و کویت نیز با محکوم کردن حمله به سفارت عربستان، سفرای خود را از تهران احضار کردند. اردن، ترکیه و مصر نیز از دیگر کشورهای اسلامی بودند که در این تنش، جانب عربستان را گرفته‌اند.

نظرتان را بنویسید