از ۱۱۸۰۰ فارغ‌التحصیل رشته‌های پزشکی اطلاعی در دست نیست

Medical-Graduation-Iran

تقاطع: رییس “سازمان نظام پزشکی” در ایران می‌گوید ۱۱‌هزار و ۸۰۰ نفر از کسانی که در رشته‌های مختلف پزشکی، فارغ‌التحصیل شده‌اند، بعد از فارغ‌التحصیلی به این سازمان و وزارت بهداشت مراجعه نکرده‌اند.

علی‌رضا زالی این اظهارات را با استنناد به مطالعه‌‌ای انجام‌شده در یک سال و نیم قبل و در پاسخ به پرسش روزنامه “شهروند” چاپ تهران در خصوص آمار اعضای “جامعه‌ی پزشکی” بیان کرده و گفته این ۱۱۸۰۰ نفر «یا در بخش‌های دیگر فعال شده‌اند یا مهاجرت کرده‌اند».

وی در عین حال تاکید کرده که هنوز آمار «درست» و «دقیقی» از اعضای جامعه‌ی پزشکی و نیز کسانی که بعد از فارغ‌التحصیلی، دیگر مراجعه‌ای نکرده‌اند، وجود ندارد اما با «ثبت و تمدید آنلاین مطب‌ها» که از سال قبل آغاز شده، می‌توان به آماری از تعداد پزشکان رسید.

آقای زالی در بخش دیگری از این گفتگو با انتقاد از وضع وخیم بیمارستان‌ها خاطرنشان کرده که «۲۰‌ سال طول می‌کشد تا سرانه تخت‌های بیمارستانی، به استانداردهای جهانی برسد».

پیش از این در آخرین روزهای بهمن ۱۳۹۳، محمدهادی ایازی، قائم‌مقام “وزارت بهداشت”، از کمبود ۶۰ هزار تخت بیمارستانی در سراسر کشور خبر داده و گفته بود که برای ساماندهی این وضعیت، ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار، لازم است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، “وزیر بهداشت” نیز روز دوم اسفندماه سال گذشته گفته بود که ۸۵۰ هزار نفر از جمعیت سه شهرستان اطراف تهران از داشتن حتی یک بیمارستان محروم هستند و در سه شهرستان دیگر نیز تنها یک بیمارستان  ۱۰۰ تخته وجود دارد.

نظرتان را بنویسید