دادگاه نرگس محمدی یک بار دیگر به تعویق افتاد

Narges-Mohamadi-Sharivar1393

تقاطع: دادگاه رسیدگی به اتهامات نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی که قرار بود روز شنبه (۱۹ دی-۹ ژانویه) در شعبه‌ی پانزدهم دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شود، برای سومین بار در شش ماه گذشته به تعویق افتاد.

آن‌گونه که یک “منبع آگاه” به “تقاطع” گفته، خانم محمدی که از بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی رنج می‌برد، چندی قبل در سکوت خبری با هدف جلوگیری از “کارشکنی‌”های احتمالی، بار دیگر در بیمارستان “ایرانمهر” تهران بستری شد. با این وجود وی برای این‌که تکلیف پرونده‌‌اش زودتر مشخص شود، پیش از سپری کردن کاملِ دوره‌ی درمان به زندان بازگشت تا در جلسه‌ی دادگاه روز شنبه شرکت کند اما این جلسه نیز هم‌چون دو مورد قبلی در روزهای ۱۴ تیر و ۱۴ مهر، به دلیلی نامشخض لغو و به زمانی دیگر موکول شد.

نرگس محمدی که هم‌اکنون دوره‌ی محکومیت شش سال حبس خود را در زندان اوین تهران سپری می‌کند، در پرونده‌ی تازه‌اش به “تبلیغ علیه نظام”، “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و “تاسیس گروه ضد امنیتی و غیرقانونی لگام (لغو گام‌به‌گام اعدام)” متهم است. اتهاماتی که بر اساس فعالیت‌های مسالمت‌آمیز و نیز مصاحبه‌هایش در دو سال گذشته به او وارد شده است. دیدار با کاترین اشتون، مسوول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اسفندماه ۱۳۹۲ نیز از دیگر مواردی است که در این پرونده به آن پرداخته شده است. این دیدار که در سفارت اتریش انجام شد در همان زمان، واکنش تند مقامات حکومت ایران را به همراه داشت.

این فعال شناخته‌شده‌ی حقوق بشر که در سال‌های گذشته چندین بار بازداشت و زندانی شده، آخرین بار پس از ماه‌ها بازجویی، صبح روز ۱۵ اردیبهشت با هجوم ماموران امنیتی و قضایی به منزلش بازداشت شد. این بازداشت به بهانه‌ی اجرای ادامه‌ی حکم زندان او که از سال ۱۳۹۱ متوقف شده بود، صورت گرفت. وی پیش‌تر در دو نوبت در فاصله‌ی ۲۱ خرداد تا ۱۰ تیرماه ۱۳۸۹، و ۳ اردیبهشت‌ تا ۱۰ مرداد ۱۳۹۱ در زندان اوین تهران و زندان زنجان، مجموعا حدود ۴ ماه را در بازداشت سپری کرده بود که هر دو بار به دلیل وخامت حال ناشی از بیماری با قرار وثیقه، آزاد و به بیمارستان منتقل شده بود.

نرگس محمدی دارای دو فرزند خردسال دوقلو است که بعد از بازداشت اخیر او، ایران را ترک کرده و به پدرشان در فرانسه ملحق شده‌اند. خانم محمدی از آن زمان، اجازه‌ی گفتگوی تلفنی با فرزندانش را نیز پیدا نکرده است.

نظرتان را بنویسید