ویدئو: قحطی در شهر تحت‌محاصره “مضایا” در نزدیکی دمشق

قحطی در شهر تحت‌محاصره “مضایا” در نزدیکی دمشقهزاران نفر از مردم شهر محاصره‌شده‌ی “مضایا” در ۳۰ کیلومتری غرب دمشق، پایتخت سوریه در معرض مرگ ناشی از قحطی و گرسنگی قرار دارند. این شهر با ۴۰ هزار نفر سکنه، از شش ماه قبل توسط نیروهای وفادار به بشار اسد به ویژه شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان محاصره شده و ذخیره‌ی غذایی آن مدت‌هاست که به پایان رسیده است.تنها چند سال قبل، “مضایا” یک تفریح‌گاه محبوب در میان قشر پول‌دار دمشق بود اما امروز در این شهر، کودکان و سال‌خوردگان در اثر سوءتغذیه و قحطی می‌میرند آن هم در حالی که با مین‌ها محاصره شده‌اند و هیچ راه فراری ندارند.در شرایطی که کمبود مواد غذایی باعث شده یک کیلو برنج به قیمت ۲۵۰ دلار خرید و فروش شود، مردمی در این شهر هستند که برای رفع گرسنگی و زنده ماندن، علف را می‌جوشانند و می‌خورند.در این ویدئو دو گزارش شبکه‌‌های خبری “الجزیره” و “آی.تی.وی” از وضعیت مردم شهر قحطی‌زده‌ی “مضایا” را می‌بینید.در آغاز گزارش “الجزیره”، کودکی لاغر که از سوءتغذیه رنج می‌برد دیده می‌شود که قسم می‌خورد ۷ روز است چیزی نخورده است. این گزارش از خوردن حشرات توسط مردم “مضایا” برای زنده ماندن خبر می‌دهد. مادر نوزادی ۷ماهه نیز می‌گوید که فرزندش یک ماه است شیر نخورده و به جای شیر، به او آب و نمک می‌دهد. در بیمارستان‌ها نیز به بیمارانی که با افت فشار خون در اثر ضعف روبه‌رو هستند، شکر و نمک تزریق می‌شود.دکتر “محمد یوسف” پزشک بیمارستان “مضایا” با بیان این‌که روزانه چند نفر در اثر گرسنگی در این شهر می‌میرند، به “آی.تی‌.وی نیوز” می‌گوید حدود ۱۰۰۰ نفر از ساکنان “مضایا” در “لبه‌ی مرگ” قرار دارند و درواقع «مرده‌ی متحرک» هستند.ویدئو هم‌چنین حاوی تصاویری از تجمعات جوانان “مضایا” و شهرهای دیگر تحت کنترل شورشیان در روزهای اخیر است که از نهادها و شخصیت‌های بین‌المللی هم‌چون “شورای امنیت سازمان ملل متحد” و “پاپ” درخواست کمک می‌کنند.محاصره‌ی شهرها و قربانی کردن مردم از طریق ایجاد قحطی، یکی از حربه‌هایی است که به ویژه از سوی نیروهای دولتی در جنگ داخلی این کشور استفاده شده است. پیش‌تر در ماه دسامبر ۲۰۱۵، شورشیان و غیرنظامیان شهر “زبدانی” در مجاورت “مضایا” پس از ماه‌ها محاصره اجازه پیدا کردند که این شهر را تخلیه کنند.

Posted by Taghato on Thursday, January 7, 2016

تقاطع: هزاران نفر از مردم شهر محاصره‌شده‌ی “مضایا” در ۳۰ کیلومتری غرب دمشق، پایتخت سوریه در معرض مرگ ناشی از قحطی و گرسنگی قرار دارند. این شهر با ۴۰ هزار نفر سکنه، از شش ماه قبل توسط نیروهای وفادار به بشار اسد به ویژه شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان محاصره شده و ذخیره‌ی غذایی آن مدت‌هاست که به پایان رسیده است.

تنها چند سال قبل، “مضایا” یک تفریح‌گاه محبوب در میان قشر پول‌دار دمشق بود اما امروز در این شهر، کودکان و سال‌خوردگان در اثر سوءتغذیه و قحطی می‌میرند آن هم در حالی که با مین‌ها محاصره شده‌اند و هیچ راه فراری ندارند.

در شرایطی که کمبود مواد غذایی باعث شده یک کیلو برنج به قیمت ۲۵۰ دلار خرید و فروش شود، مردمی در این شهر هستند که برای رفع گرسنگی و زنده ماندن، علف را می‌جوشانند و می‌خورند.

در این ویدئو دو گزارش شبکه‌‌های خبری “الجزیره” و “آی.تی.وی” از وضعیت مردم شهر قحطی‌زده‌ی “مضایا” را می‌بینید.

در آغاز گزارش “الجزیره”، کودکی لاغر که از سوءتغذیه رنج می‌برد دیده می‌شود که قسم می‌خورد ۷ روز است چیزی نخورده است. این گزارش از خوردن حشرات توسط مردم “مضایا” برای زنده ماندن خبر می‌دهد. مادر نوزادی ۷ماهه نیز می‌گوید که فرزندش یک ماه است شیر نخورده و به جای شیر، به او آب و نمک می‌دهد. در بیمارستان‌ها نیز به بیمارانی که با افت فشار خون در اثر ضعف روبه‌رو هستند، شکر و نمک تزریق می‌شود.

دکتر “محمد یوسف” پزشک بیمارستان “مضایا” با بیان این‌که روزانه چند نفر در اثر گرسنگی در این شهر می‌میرند، به “آی.تی‌.وی نیوز” می‌گوید حدود ۱۰۰۰ نفر از ساکنان “مضایا” در “لبه‌ی مرگ” قرار دارند و درواقع «مرده‌ی متحرک» هستند.

ویدئو هم‌چنین حاوی تصاویری از تجمعات جوانان “مضایا” و شهرهای دیگر تحت کنترل شورشیان در روزهای اخیر است که از نهادها و شخصیت‌های بین‌المللی هم‌چون “شورای امنیت سازمان ملل متحد” و “پاپ” درخواست کمک می‌کنند.

محاصره‌ی شهرها و قربانی کردن مردم از طریق ایجاد قحطی، یکی از حربه‌هایی است که به ویژه از سوی نیروهای دولتی در جنگ داخلی این کشور استفاده شده است. پیش‌تر در ماه دسامبر ۲۰۱۵، شورشیان و غیرنظامیان شهر “زبدانی” در مجاورت “مضایا” پس از ماه‌ها محاصره اجازه پیدا کردند که این شهر را تخلیه کنند.

نظرتان را بنویسید