حمایت علم‌الهدی از حمله‌کنندگان به سفارت عربستان؛ سومالی با ایران قطع‌رابطه کرد، کومور سفیرش را فرا خواند

 

Ralley-with-Weapons-Urmiye-4

تقاطع: در حالی که تقریبا تمامی مقامات دولتی، قضایی، نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی، حمله به سفارت عربستان و اشغال و آتش زدن آن را محکوم و آن را با کلماتی چون “مشکوک”، “سازمان‌یافته” و “کار نیروهای خودسر” توصیف کرده‌اند، احمد علم‌الهدی، “امام‌جمعه” مشهد به طور تلویحی از حمله‌کنندگان دفاع می‌کند.

به نوشته‌ی وب‌سایت آقای “علم‌الهدی”، او در یک سخنرانی که به بهانه‌ی اعدام “شیخ نِمِر” عربستانی، در مشهد برگزار شد، گفته: «اتهام شیخ نمر فقط ابراز مخالفت با حکومت سعودی بوده نه اینکه اسلحه بردارد و مبارزه کند. و بعد سرش را از تنش جدا کنند که چرا گفتی حکومت را قبول نداری و در دنیا هم اصلا تعقیب نشود. بعد از آن، مردمی هم که اعتراض کردند، افراطی، تندرو و قانون‌شکن خطاب شوند.»

وی هم‌چنین در واکنش به قطع روابط دیپلماتیک عربستان و چند کشور عربی دیگر با جمهوری اسلامی اظهار داشته: «بروید به جهنم که سر به تن‌تان نباشد، نابود شوید؛ چه نیازی جامعه انقلابی ما به شما دارد. جز نکبت برای اسلام چیز دیگری نیستید؛ لکه ننگ بر دامن قرآن روی کره زمین شما هستید و وجود شما اهانت به قرآن است. بعد از اینکه در این مملکت انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندیم و مزدوران شاه را با نکبت و ذلت از مملکت بیرون کردیم و بعد از این همه افتخارات، این یک افتخار است که ذرات ناپاک و نجس‌العین و مزدور آمریکا و اسراییل با این مملکت نتوانستند زندگی کنند و بساط خود را جمع کردند و از این مملکت رفتند به جهنم.»

گفتنی است بعد از عربستان، بحرین، سودان و جیبوتی، امروز پنج‌شنبه (۱۷ دی-۷ ژانویه) کشور سومالی نیز به سفیر جمهوری اسلامی ۷۲ ساعت و به “نمایندگی کمیته امداد امام‌خمینی”، یک هفته فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کنند.

سخنگوی دولت سومالی جمهوری اسلامی را به «سازماندهی یک گروه شبه‌نظامی» در این کشور نظیر آن‌چه گفته می‌شود در یمن و سوریه ایجاد کرده، متهم نموده است.

روز پنج‌شنبه همچنین مجمع‌الجزایر کومور در جنوب شرقی افریقا، در همبستگی با عربستان، سفیر خود را از تهران فرا خواند و به قطر، کویت و امارات متحده عربی پیوست که پیش‌تر اقدام مشابهی را انجام داده بودند. در این میان، امارات متحده عربی، مناسبات خود با ایران را به سطح “رییس دفتر حافظ منافع” کاهش داده است.

نظرتان را بنویسید