تصرف زمین کلیسای آشوری توسط یک هیات مذهبی برای ساخت حسینیه

Assyrian-Church-Tehran

تقاطع: یوناتن بت‌ کلیا، نماینده‌ی آشوریان در مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه (۷ دی-۲۸ دسامبر) در نطق میان‌دستور خود در این مجلس خواهان رفع مشکلات قانونی اقلیت‌های دینی در ایران به ویژه در خصوص قانون عدم برابری در موارد ارث و قصاص شد. او هم‌چنین از تصرف غصبی زمینی متعلق به کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی توسط یک هیات مذهبی به بهانه‌ی ساخت “حسینیه” خبر داد.

هرچند که این اظهارات آقای بت‌ کلیا، بازتابی در خبرگزاری‌های رسمی پیدا نکرد اما او در گفتگویی با شماره‌ی روز چهارشنبه (۹ دی) روزنامه‌ی “شرق” جزییات بیشتری از نابرابری‌های قانونی اقلیت‌های دینی در ایران را بیان کرده است.

وی از جمله درباره‌ی ماده ٨٨١ مکرر قانون مدنی گفته: «بر اساس این ماده، کافر از مسلم ارث نمی‌برد و اگر در بین ورثه‌ی متوفای کافر، “مسلم” باشد وراث کافر ارث نمی‌برند اگرچه از لحاظ طبقه و درجه مقدم بر مسلم باشند. حال، با وجود این‌که در قانون اساسی صراحتا بیان شده که جوامع مسیحیان و زرتشتیان و کلیمیان به عنوان اقلیت‌های دینی رسمی کشور پذیرفته شده‌اند و بحث اهل ذمه بودن آن‌ها هم در‌‌ همان اوایل انقلاب بسته شده و حتی مقام رهبری نیز در نظر و فتوای تاریخی خود در خصوص برابری دیه از عبارت اقلیت‌های دینی رسمی کشور استفاده کرده‌اند، متاسفانه هم‌چنان در محاکم قضایی، این ماده به اقلیت‌های دینی رسمی و پذیرفته‌شده کشور هم تسری داده می‌شود.»

او در ادامه از سوءاستفاده‌هایی خبر داده که با استفاده از این ماده‌ی قانونی اتفاق می‌افتد: «سال‌ها است که ما شاهد هستیم در برخی از خانواده‌های اقلیت‌های دینی، یکی از فرزندان اعلام می‌کند مسلمان شده و به این ترتیب، ارثیه پدری را کاملا تصاحب می‌کند و با استناد به این ماده، هیچ سهمی هم به خواهر و برادر و مادرش داده نمی‌شود. این در حالی است که خیلی از این افراد اعتقادی هم به دین اسلام ندارند و فقط با استفاده از این امکان قانونی، ثروت خانوادگی را تصاحب می‌کنند و بعد هم از کشور خارج می‌شوند.»

یوناتن بت‌کلیا سپس با اشاره به تلاش نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس شورای اسلامی در سال‌های گذشته برای تغییر این قانون می‌افزاید: «در آخرین سال مجلس هفتم ١٩٨ نفر از نمایندگان طرح دوفوریتی در این باره امضا کردند. اما آقای حداد که رییس مجلس بود، گفت نیازی نیست دوفوریتی باشد و بهتر است به صورت عادی اعلام وصول شود. به این ترتیب بعد از اعلام وصول، آن را به کمیسیون قضایی فرستادند و هنوز‌‌ همان جا مانده است. مجلس هفتم و هشتم تمام شد و الان هم که در پایان مجلس نهم هستیم، هنوز خبری از بررسی این طرح نیست.»

نماینده‌ی آشوریان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از نطق روز دوشنبه‌ی خود از محدودیت‌های استخدامی دستگاه‌های دولتی برای اقلیت‌های دینی رسمی کشور در مقام‌های نظامی، امنیتی، مدیرکلی، معاون مدیرکلی، سفیری و… انتقاد کرد و معیار «تدین به دین اسلام» در فرم‌های کارگزینی این مناصب و آگهی‌های استخدامی را «دلیلی روشن» بر این تبعیض دانست.

او همچنین در سخنان خود از تصرف اموال وقفی جامعه آشوریان خبر داد و گفت: «قریب به دو سال است که گروهی در لوای هیات مذهبی، به بهانه تاسیس و بنای حسینیه، زمین متعلق به کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی در خیابان پاتریس لومومبای تهران را به صورت غیرقانونی تصرف کرده‌اند و با وجود مراجعات مکرر و بررسی متعدد مسوولان، به تصرفات غاصبانه خود ادامه داده ادعای دین‌داری هم می‌کنند.»

بت کلیا در گفت‌و‌گو با “شرق” این اقدام را «دهن‌کجی به نهادهای حکومتی و جامعه مسیحیان کشور» توصیف کرده و با اشاره به مراجعه‌ی خود به علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌ها می‌گوید که آقای یونسی به وی گفته «در این باره کاری از دستش بر نمی‌آید».

نظرتان را بنویسید