ویدئو: اعدام “روحانی” شیعه مدافع ولایت‌فقیه در عربستان

اعدام “روحانی” شیعه مدافع ولایت‌فقیه در عربستانحکومت عربستان سعودی، بامداد روز شنبه (۲ ژانویه-۱۲ دی) نمر باقر النمر، شیخِ ناراضی شیعه را به همراه ۴۶ زندانی دیگر به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی اعدام کرد. گفته می‌شود که علاوه بر “شیخ نمر”، ۴ نفر دیگر از اعدام‌شدگان، شیعه و مابقی از اعضا و وابستگان القاعده بودند.”شیخ نمر” که نزدیک به ۱۰ سال در ایران دروس دینی خوانده بود و ارتباط نزدیکی با حاکمان تهران داشت، در سال ۲۰۱۱، شیعیان القطیف در شرق عربستان را به قیام علیه حکومت سعودی دعوت کرد. وی پیش‌تر نیز در سال ۲۰۰۹ خواهان جدایی مناطق شیعه‌نشین عربستان شده بود. سرانجام در جولای ۲۰۱۲ (تیر ۱۳۹۱) و هم‌زمان با دور دیگر از اعتراضات شیعیان القطیف، “شیخ نمر” توسط نیروهای امنیتی عربستان بازداشت شد. او بعدها در سال ۲۰۱۴ از سوی دادگاه به اعدام محکوم گردید که این حکم در سال ۲۰۱۵ از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شد و صبح روز شنبه به اجرا درآمد.”شیخ نمر” هرچند که در برخی مسائل مانند موضوع سوریه با حکومت ایران اختلاف نظر داشت اما از مدافعان جدی سیستم ولایت فقیه و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به شمار می‌رفت. او در جریان قیام مردم ایران علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که به “جنبش سبز” معروف شد، جانب علی خامنه‌ای را گرفت و مدعی شد که او خود از “اصلاح‌طلبان” ایران هم “اصلاح‌طلب‌تر” است.”شیخ‌ نمر” هم‌چنین در دفاع از نظام حکومتی ایران گفته بود: «مردم ایران مشکلی با دولت خود ندارند بلکه این دولت را پذیرفته‌اند. و این آزادی بیان را دارند که نظر خود را درباره‌ی حکومت اظهار کنند… من از آغاز انقلاب در جریان مسائل ایران و راه آقای خامنه‌ای و ملت ایران هستم. این شبکه‌های خبری دروغ پخش می‌کنند. دولت ایران قوی است زیرا مردمش هم‌صدا هستند.»فایل صوتی این اظهارات را با زیرنویس فارسی در این ویدئو می‌شنوید.

Posted by Taghato on Saturday, January 2, 2016

تقاطع: حکومت عربستان سعودی، بامداد روز شنبه (۲ ژانویه-۱۲ دی) نمر باقر النمر، شیخِ ناراضی شیعه را به همراه ۴۶ زندانی دیگر به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی اعدام کرد. گفته می‌شود که علاوه بر “شیخ نمر”، ۴ نفر دیگر از اعدام‌شدگان، شیعه و مابقی از اعضا و وابستگان القاعده بودند.

“شیخ نمر” که نزدیک به ۱۰ سال در ایران دروس دینی خوانده بود و ارتباط نزدیکی با حاکمان تهران داشت، در سال ۲۰۱۱، شیعیان القطیف در شرق عربستان را به قیام علیه حکومت سعودی دعوت کرد. وی پیش‌تر نیز در سال ۲۰۰۹ خواهان جداییمناطق شیعه‌نشین عربستان شده بود. سرانجام در جولای ۲۰۱۲ (تیر ۱۳۹۱) و هم‌زمان با دور دیگر از اعتراضات شیعیان القطیف، “شیخ نمر” توسط نیروهای امنیتی عربستان بازداشت شد. او بعدها در سال ۲۰۱۴ از سوی دادگاه به اعدام محکوم گردید که این حکم در سال ۲۰۱۵ از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شد و صبح روز شنبه به اجرا درآمد.

“شیخ نمر” هرچند که در برخی مسائل مانند موضوع سوریه با حکومت ایران اختلاف نظر داشت اما از مدافعان جدی سیستم ولایت فقیه و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به شمار می‌رفت. او در جریان قیام مردم ایران علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که به “جنبش سبز” معروف شد، جانب علی خامنه‌ای را گرفت و مدعی شد که او خود از “اصلاح‌طلبان” ایران هم “اصلاح‌طلب‌تر” است.

“شیخ‌ نمر” هم‌چنین در دفاع از نظام حکومتی ایران گفته بود: «مردم ایران مشکلی با دولت خود ندارند بلکه این دولت را پذیرفته‌اند. و این آزادی بیان را دارند که نظر خود را درباره‌ی حکومت اظهار کنند… من از آغاز انقلاب در جریان مسائل ایران و راه آقای خامنه‌ای و ملت ایران هستم. این شبکه‌های خبری دروغ پخش می‌کنند. دولت ایران قوی است زیرا مردمش هم‌صدا هستند.»

فایل صوتی این اظهارات را با زیرنویس فارسی در این ویدئو می‌شنوید.

نظرتان را بنویسید