عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد

Protest-against-Saudi-Tehran-Jan2016

تقاطع: کمتر از ۲۴ ساعت پس از اشغال و آتش‌زدن سفارت عربستان سعودی در ایران در شام‌گاه شنبه (۱۲ دی-۲ ژانویه)، این کشور روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را به طور کامل قطع کرد.

“عادل الجبیر”، وزیرخارجه عربستان سعودی، روز یکشنبه (۳ ژانویه) در یک کنفرانس خبری گفت که تمام اعضای سفارت جمهوری اسلامی در این کشور باید طی ۴۸ ساعت، خاک عربستان را ترک کنند.

آقای الجبیر گفت: «رژیم ایران سابقه‌ای طولانی از نقض روابط دیپلماتیک دارد.»

عربستان سعودی بامداد شنبه، “نمر باقر النمر”، شیخِ شیعه نزدیک به حکومت ایران را به همراه ۴۶ زندانی دیگر به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی اعدام کرد. بر اساس اعلام مقام عربستان، ۴۳ نفر از اعدام‌شدگان از اعضا و وابستگان القاعده بودند که در سال‌های گذشته در حملات تروریستی و بمب‌گذاری علیه شهروندان غربی دست داشتند و باعث کشته شدن ۸۷ خارجی در این کشور شده بودند.

اعدام “شیخ نمر” که از سال ۲۰۱۲ در بازداشت به سر می‌برد، واکنش شدید مقامات ارشد جمهوری اسلامی و نهادهای دولتی و نظامی ایران را به دنبال داشت. هم‌زمان از عصر روز شنبه گروهی از معترضان به این اعدام، در مقابل سفارت و کنسول‌گری عربستان سعودی در تهران و مشهد تجمع کردند که این تجمع در تهران با ورود به سفارت عربستان و تخریب و آتش‌زدن ساختمان و اموال آن همراه شد.

در پی واکنش جهانی به این حمله، مقامات دولتی، قضایی و انتظامی جمهوری اسلامی، حمله‌کنندگان به سفارت عربستان سعودی را “نیروهای خودسر” معرفی کرده از بازداشت دست‌کم ۴۰ نفر از آن‌ها خبر دادند.

از سوی دیگر، در حالی که وزارت کشور جمهوری اسلامی برگزاری هر گونه تجمع در مقابل اماکن دیپلماتیک را ممنوع اعلام کرده، روز یکشنبه (۱۳ دی) نیز در نزدیکی سفارت عربستان واقع در “سه‌راه فرمانیه” تهران تجمع کردند. هرچند که این بار نیروهای انتظامی با بستن خیابان‌های منتهی به این سفارت‌خانه، مانع از رسیدن تجمع‌کنندگان به ساختمان سفارت شدند.

آن‌گونه که خبرگزاری‌های رسمی ایران گزارش داده‌اند، تجمع روز یکشنبه با آتش زدن پرچم‌های امریکا، انگلیس و اسراییل، و نیز تغییر تابلوی “خیابان بوستان” به “خیابان شهید آیت‌الله نمر باقر النمر” پایان یافت.

نظرتان را بنویسید