وبا به تهران و کرج رسید؛ افزایش تعداد مبتلایان در کشور

VABA-iRANتقاطع: با وجود ادعاهای پیشین مقام‌های مسوول در ایران مبنی بر عدم احتمال گسترش بیماری وبا در سطح کشور اما شمار مبتلایان به این بیماری به ۱۷۰ نفر رسیده که دو نفر از این بیماران ساکن تهران و کرج هستند.

معاون “مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر” وزارت بهداشت، روز یکشنبه ۳۱ شهریورماه (۲۲ سپتامبر) در گفتگو با خبرگزاری “مهر” از وقوع یک مورد ابتلا به وبا در تهران و یک مورد در کرج، خبر داد و گفت که «مورد کرج، یک افغان است. ولی مورد تهران، ایرانی است».

محمود نبوی با بیان اینکه «نگران اپیدمی شدن این بیماری در مرکز کشور نیستیم»، افزود: «در جستجوی علت آلوده شدن بیمار تهرانی به وبا هستیم و به زودی مشخص می‌شود که منشاء ابتلای او چه بوده است.»

به گفته‌ی این مقام مسوول در وزارت بهداشت، از ۱۷۰ مورد ابتلا به وبا در کشور، «۱۴۴ نفر آن‌ها تبعه افغانستان، یک نفر پاکستانی و ۲۵ نفر آنان ایرانی هستند».

آقای نبوی علت موارد ابتلای وبا در کشور را «اپیدمی شدن این بیماری در شمال افغانستان» دانست و گفت که این افراد برای کار به ایران وارد شدند «که در نتیجه آن وبا را با خود به کشور آورده‌اند».

به گفته معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، تاکنون سه نفر در ایران در اثر ابتلا به وبا جان خود را از دست داده‌اند که هر سه نفر از اتباع کشور افغانستان بوده‌اند.

وی از آمادگی تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای کنترل و مراقبت از بیماری خبر داد و خاطرنشان کزد: «نگران اپیدمی شدن این بیماری نیستیم ولی در عین حال تمامی اقدامات بهداشتی و درمانی به طور جدی در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد.»

محمود نبوی در حالی بر عدم گسترش این بیماری در کشور تاکید کرده که پیشتر در ۱۳ شهریور در گفتگو با خبرگزاری “ایرنا” ابراز اطمینان کرده بود که به دلیل «خنک‌تر شدن هوا» طی هفته‌های آینده و همچنین «دسترسی ۹۵ درصد مردم» به آب آشامیدنی سالم، «احتمال گسترش وبا از استان‌های جنوب شرقی کشور به سایر نقاط وجود ندارد».

وی در آن زمان شمار افراد مبتلا به وبا را در کل کشور ۳۰ نفر اعلام کرده بود که هم‌زمان با این اظهارات، محمدمهدی گویا، رییس این مرکز از ابتلای ۶۴ نفر به وبا در ایران خبر داده بود.

نظرتان را بنویسید