برکناری فرهاد دانشجو از ریاست دانشگاه آزاد؛ تغییر شرایط کشور یا تخلفات ۲۴ گانه

Vote-to-resign-Daneshjoo-Azad-Uni-Board

تقاطع: سرانجام شایعات چند هفته‌ی اخیر در خصوص برکناری فرهاد دانشجو از ریاست دانشگاه آزاد به واقعیت پیوست و هیات امنای این دانشگاه، با اکثریت آرا، رای به پایان ریاست ۱۸ ماهه‌ی وی داد. هم‌زمان سایت‌های نزدیک به دولت روحانی، سندی را منتشر کردند که حاکی از آن است که بازرسی ویژه دفتر ریاست جمهوری اسلامی در آخرین روزهای دولت محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به فرهاد رهبر، از وی خواسته بود تا توضیحات خود را درباره ۲۴ مورد تخلف در دوران مدیریتش بر این دانشگاه ارائه دهد.

بر اساس گزارش‌ها، در جلسه روز چهارشنبه (۲۷ شهریور-۱۸ سپتامبر) هیات امنای دانشگاه آزاد، فرهاد دانشجو، با رای موافق ۶ نفر از ۸ نفر اعضای حاضر در جلسه از ریاست این دانشگاه برکنار و حمید میرزاده، عضو دیگر هیات امنا و از مدیران نزدیک به هاشمی رفسنجانی، رییس این هیات، با اخذ ۶ رای موافق به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد معرفی شد.

آقای دانشجو در پایان این جلسه، علت برکناری‌اش از ریاست دانشگاه آزاد را «مصلحت» و «تغییر شرایط پس از انتخابات ریاست‌جمهوری» دانست و گفت: «ترجیح اکثریت اعضای هیأت امنای دانشگاه این بود که فردی رییس این دانشگاه شود که با وزارت‌خانه‌ها و دیگر دستگاه‌ها همکاری کند.»

یاسر هاشمی، فرزند علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی نیز روز پنج‌شنبه، در گفتگو با خبرگزاری “ایسنا”،  با تایید ضمنی سخنان فرهاد دانشجو، و با اشاره به «برخی تلخی‌های حقوقی» در زمان انتصاب فرهاد دانشجو به ریاست این دانشگاه در سال ۹۰، گفت: «اگر امروز شاهد تغییر در دانشگاه آزاد هستیم تنها به دلیل تغییر در وضعیت کشور و تصمیم اعضای هیات امنا است و وقتی در کشور دیدگاهی حاکم و غالب می‌شود تغییرات بر اساس آن شکل می‌گیرد.»

این اظهارات رسمی، در حالی است که سایت اعتدال نزدیک به دولت حسن روحانی، با انتشار نامه‌ای به تاریخ ۱۲ مردادماه، از ۲۴ مورد تخلف فرهاد دانشجو در زمان مدیریتش بر دانشگاه آزاد پرده برداشته است. (برای دیدن تصاویر این نامه بر روی این لینک‌ها کلیک کنید: صفحه ۱صفحه ۲)

از جمله مواردی که در نامه “بازرسی ویژه دفتر ریاست جمهوری” به فرهاد دانشجو به آن‌ها اشاره و از وی خواسته شده تا توضیحاتش را در خصوص آن‌ها ارایه دهد، می‌توان به مواردی هم‌چون «گردش بودجه مصوب سال‌های ۹۱ و ۹۲»، «علت جابهجایی حساب‌های بانکی»، «علت گشایش حساب در بانک پاسارگاد شعبه سعادت‌آباد» و «علت به کارگیری خویشاوندان در ستاد مرکزی و سایر واحد‌ها» اشاره کرد.

بازرسی ویژه دفتر ریاست جمهوری هم‌چنین علت انتصاب «خسرو دانشجو»، برادر فرهاد دانشجو به عنوان “رییس واحد علوم و تحقیقات تهران” و استفاده از امکانات دانشگاه آزاد برای تبلیغات وی در جریان انتخابات چهارمین دوره شورای شهر تهران را نیز مورد پرسش قرار داده بود.

فرهاد دانشجو پیش‌تر و با انتشار زمزمه‌هایی مبنی بر دریافت این نامه گفته بود که اختلافاتش با اسفندیار رحیم مشایی، نزدیک‌ترین چهره به محمود احمدی‌نژاد باعث ارسال این نامه به وی شده است.

آقای دانشجو اسفندماه سال ۱۳۹۰ با حمایت دولت احمدی‌نژاد به ریاست دانشگاه آزاد رسیده و به بیش از سه دهه ریاست عبدالله جاسبی بر این دانشگاه پایان داده بود.

حمید میرزاده، سرپرست کنونی دانشگاه آزاد، معاون پیشین عبدالله جاسبی و مسوول دبیرخانه هیات موسس و عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی است. او هم‌چنین در دوره‌ای از دولت هاشمی رفسنجانی، به ریاست سازمان برنامه و بودجه رسید.

نظرتان را بنویسید