سپاه و قراردادهای هزار میلیارد تومانی در خارج از کشور

Khatamolanbiya_logo

تقاطع: فرمانده قرارگاه سازندگی کوثر سپاه می‌گوید حداقل مبلغ قراردادهای سپاه در داخل کشور 100 میلیون تومان و در خارج از کشور 1000 میلیارد تومان است.

به گزارش خبرگزاری فارس، متعلق به سپاه پاسداران، سردار ضیاءالدین حزنی در مراسم افتتاح 29 پروژه قرارگاه سازندگی قرب کوثر شهرستان بابل گفت: «قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیاء با هدف بازسازی، تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها و ماشین‌آلاتی که در دوران جنگ به جا مانده و بیشتر آنها از طریق غرامت جنگی بود، تشکیل شده است. قرارگاه خاتم‌الأنبیاء بهترین و مهم‌ترین پروژه‌های کشور شامل سدسازی، راه، تونل، نفت، گاز و پتروشیمی را در دست اجرا دارد که مبلغ قرارداد پروژه‌های داخل کشور 100 میلیون تومان و خارج کشور باید یک هزار میلیارد تومان باشد.»

سردار حزنی در ادامه ضمن ارائه آمار و ارقام درباره پروژه‌های قرارگاه خاتم تصریح کرد: «سودهایی که از انجام پروژه‌های داخل و خارج کشور عاید قرارگاه می‌شود، صرف انجام پروژه‌های مهم سراسر استان‌های کشور می‌شود.»

در همین ارتباط، سعید قاسمی‌نژاد پژوهشگر اقتصاد که درباره نقش سپاه پاسداران در اقتصاد ایران تحقیق می‌کند، به خبرنگار تقاطع گفت: «صحبت‌های آقای حزنی در یک مورد غلط و در یک مورد مشکوک است. حرف غلط ایشان این است که کف قراردادهای سپاه 100 میلیون تومان نیست. پیش از این در اردیبهشت سال 90 فرمانده سپاه اعلام کرده بود که ورود سپاه به پروژه های زیر  100 میلیارد تومان ممنوع است. در پاییز سال 91 سردار ابولقاسم مظفری، فرمانده قرارگاه خاتم، اعلام کرد که متوسط قراردادهای اجرا شده سپاه در دوران اخیر 300 میلیارد تومان است. بنابراین می توان حدس زد که کف قراردادهای سپاه همان 100 میلیارد تومان است که احتملا آقای حزنی یا خبرنگار خبرگزاری فارس رابطه خوبی با اعداد ندارند و درست متوجه نشده‌اند.»

قاسمی‌نژاد که اخیرا مقالات متعددی درباره مسأله تحریم‌ها در نشریاتی از قبیل وکلی استاندارد و اورشلیم پست منتشر کرده است افزود: «نکته مشکوک صحبت ایشان بحث قراردادهای سپاه در خارج از کشور است. سپاه پاسداران و موسسات تابعه‌اش در لیست تحریم‌ها هستند. یا آقای حزنی  درباره حضور سپاه در خارج از کشور لاف می‌زند یا آقای حزنی در این باره گاف داده است. اگر سپاه پاسداران خارج از کشور قراردادهایی در دست اجرا دارد، این مسأله در چارچوب تحریم‌ها قابل پیگیری و پیگرد است.»

نظرتان را بنویسید