یک مقام وزارت بهداشت: سرطان در تهران بیداد می‌کند

Cancer-Graph-Iranتقاطع: خبرگزاری مهر، روز جمعه (۲۲ شهریور-۱۳ سپتامبر) گزارش داد که در جلسه‌ای که در آستانه‌ی سال تحصیلی پیش رو و با عنوان «ستاد استقبال از مهر ۹۲» در معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، با حضور نمایندگان برخی نهادهای مرتبط برگزار شده بود، نماینده وزارت بهداشت با اشاره به پیامدهای ترافیک و آلودگی هوا بر سلامت شهروندان تهرانی گفت: «سرطان در تهران بیداد می‌کند.»

حسین همتی، با تاکید بر اینکه «به دلیل شیوع بیماری سرطان، چاره‌ای جز اختصاص قسمت‌های بیشتری از ظرفیت مراکز درمانی به بیماران مبتلا به سرطان نداریم»، افزود: «بخش‌های ویژه سرطان در بیمارستان‌های تهران هر روز گسترش می‌یابد.»

پبش از این در دی ماه سال گذشته، وبسایت نیمروز با هشدار نسبت به افزایش ابتلا به بیماری سرطان در ایران نوشته بود که در سال ۹۰ بیش از ۸۵ هزار نفر در کشور مبتلا به این بیماری شدند که میانگین سنی آن‌ها زیر ۳۰ سال بوده است.

بر اساس آمار منتشرشده در این وبسایت، تعداد مبتلایان به سرطان در سال ۱۳۸۴ کمتر از ۵۶ هزار نفر بوده که بدین ترتیب، در طی ۷ سال، بیش از ۷۰ درصد رشد پیدا کرده است.

این گزارش از قول ناصر پارسا، عضو انجمن سرطان‌شناسی امریکا افزوده بود که ایران در دو سال بعد از آن (سال‌های ۹۱ و ۹۲) با «سونامی سرطان» روبرو خواهد شد.

کار‌شناسان از آلودگی هوای کلان‌شهر‌ها به ویژه تهران به عنوان یکی از عوامل موثر در افزایش ابتلا به این بیماری نام می‌برند.

از جمله عبدالله فضل‌علی‌زاده، رییس انجمن سرطان ایران، اردیبهشت ماه گذشته در گفتگو با خبرگزاری “مهر”، ضمن تایید این مطلب گفت که سرطان، پس از بیماری‌های قلبی و عروقی و حوادث جاده‌ای سومین عامل مرگ و میر ایرانی‌ها محسوب می‌شود به طوری‌که سالانه بیش از ۳۰ هزار نفر جان خود را بر اثر ابتلا به سرطان از دست می‌دهند.

رییس انجمن سرطان ایران درباره تاثیر آلودگی هوا بر ابتلا به بیماری سرطان نیز گفته بود: «آلودگی هوا و مواد سمی سرطان‌زایی که در هوای آلوده تهران وجود دارد، منجر به بیماری‌های دیگری مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، ریوی می‌شود و در درازمدت زمینه را برای ایجاد بیماری‌هایی از قبیل سرطان ایجاد می‌کند.»

گفتنی است از پارازیت‌های ماهواره‌ای به عنوان یکی دیگر از عوامل ابتلای شهروندان تهرانی به سرطان نام برده می‌شود. موضوعی که تاکنون از سوی مقامات جمهوری اسلامی رد شده است.

نظرتان را بنویسید