شیوع «پیر دختری» در ایران؛ چهل درصد دختران مجرد معتقدند ازدواج به درد آن‌ها نمی‌خورد

Single-moms-Iran

تقاطع: یک آسیب‌شناس مسایل اجتماعی با هشدار نسبت به شیوع پدیده “پیر دختری” در ایران، نسبت به تبعات اجتماعی نامناسب این پدیده و همچنین پیامد ازدواج‌های دیرهنگام دختران هشدار داد.

دکتر مجید ابهری، روز شنبه (۱۶ شهریور-۷ سپتامبر) در گفتگو با سایت “شبکه ایران”، گفت: «۴ تا ۶ میلیون پیردختر در کشور وجود دارند که این می‌تواند تبعات اجتماعی بدی را برای جامعه رقم زند.»

وی پدیده‌ی پیردختری را «عبور دختران از سنین مطلوب ازدواج و حتی رسیدن به سن یائسگی» دانست و افزود: «این افراد سن مطلوب ازدواج را به دلایلی از دست داده‌اند اما هنوز مجرد می‌باشند.»

به گفته این کار‌شناس مسائل اجتماعی، ۴۰ درصد دختران مجرد ایرانی معتقدند که ازدواج به درد آن‌ها نمی‌خورد و از این رو به مرحله «تجرد کامل» رسیده‌اند.

وی با اشاره به ۱۱ میلیون دختر آماده ازدواج در کشور، از عواملی همچون «مشکلات اقتصادی»، «تورم»، «گرانی»، «بیکاری»، «گرانی مسکن» از نظر مادی و «حس عدم مسوولیت‌پذیری» به ویژه در میان پسران به عنوان مهم‌ترین موانع در ازدواج جوانان نام برد.

این آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به ازدواج‌های نامناسب دختران بعد از عبور از سن مناسب ازدواج گفت: «وقتی دختری از سنین عرفی ازدواج عبورکرد از ترس مجرد ماندن به ازدواج‌های نامناسب تن می‌دهند. یعنی به مرد متاهل یا مردانی که دارای اختلاف سنی زیاد می‌باشند، پاسخ مثبت می‌دهند.»

به گفته وی، چنین ازدواج‌هایی اغلب به «بروز مشکلات زناشویی» و نوعی «به هم ریختگی خانوادگی» منجر می‌شوند.

گفتنی است کار‌شناسان و برخی مقام‌های مسوول بار‌ها نسبت به افزایش طلاق و کاهش آمار ازدواج در جامعه هشدار داده‌اند.

از جمله، سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، ۱۵ اردیبشهت ماه از کاهش ۹.۵ درصدی ازدواج‌ها و افزایش بیش از ۶ درصدی طلاق‌های به ثبت رسیده در سال گذشته خبر داده و تصریح کرده بود که بر اساس آمارهای موجود در هیچ دوره‌ای، آمار ازدواج تا این حد کاهش نداشته است.

علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت ‌احوال کشور نیز ۱۵ تیرماه درباره آمار ازدواج و طلاق گفته بود که در سه ماهه اول امسال به طور متوسط در هر ساعت ۹۵ ازدواج و ۱۶ طلاق و به عبارتی، به ازای هر ۶ ازدواج یک طلاق رخ داده است.

One thought on “شیوع «پیر دختری» در ایران؛ چهل درصد دختران مجرد معتقدند ازدواج به درد آن‌ها نمی‌خورد

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: