دادگاه تجدیدنظر ۲۱ امدادگر زلزله تابستان گذشته در آذربایجان شرقی را تبرئه کرد

Sarand-Rescue-Camp

تقاطع: دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، با نقض حکم دادگاه بدوی، 21 تن از امدادگرانی را که در در جریان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان شهرستان‌های اهر و ورزقان در تابستان سال گذشته توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند، از اتهامات وارد شده تبرئه کرد.

این 21 نفر، که از فعالان حقوق بشر و اجتماعی ایران هستند، در دی‌ماه سال گذشته از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاطی حمل‌بر، مجموعا به بیش از ۱۸ سال حبس محکوم شده بودند که بر اساس حکمی که شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی خیرالهی و قاضی ستارزاده به وکلای این فعالان ابلاغ کرده، برای آن‌ها قرار منع تعقیب صادر شده است.

اتهام این افراد در پرونده موسوم به امدادگران کمپ سرند، «مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» اعلام شده بود.

از 35 امدادگری که در روز یکم شهریورماه سال گذشته بازداشت شدند، 14 تن، شامل تمام زنان بازداشت‌شده به فاصله‌ی کمی آزاد گردیدند و ۲۱ نفر دیگر به زندان مرکزی تبریز انتقال یافتند که از آن جمع هم‌اکنون نوید خانجانی در زندان رجایی‌شهر در حال سپری کردن محکومیت 12 سال زندان خود در ارتباط با پرونده‌ی دیگری است و حسین رونقی نیز که این روزها در اعتصاب غذا به سر می‌برد، محکومیت 15 سال زندان خود را در زندان اوین تهران می‌گذراند.

سایر متهمان این پرونده عبارت بودند از حمیدرضا مسیبیان، بهروز علوی، واحد خلوصی، بهرام شجاعی، فرید روحانی، حسن رونقی ملکی، شایان وحدتی، مسعود وفابخش، هومن طاهری، سپهر صاحبان، دانیال حسنی، علی محمدی، مرتضی اسماعیل‌پور، محمد ارجمندی‌راد، محمداسماعیل سلمان‌پور، محمدامین صالحی، محسن صامعی، میلاد پناهی‌پور و امیر روناسی که در دادگاه بدوی، احکامی از شش ماه تا دو سال و نیم حبس دریافت کرده بودند.

گفتنی است در جریان دو زلزله‌ی مر‌گ‌بار روز 21 مردادماه گذشته در شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی بین 200 تا 300 نفر از مردم این مناطق کشته و چندین هزار نفر دیگر مجروح شدند. هم‌چنین صدها روستا نیز دچار در اثر این دو زلزله خسارت‌های جدی شدند و یا به طور کامل از بین رفتند.

نظرتان را بنویسید