آمارهای ضد و نقیض از شیوع بیماری وبا در ایران

VABA-iRAN

تقاطع: مقام‌های مسوول در وزارت بهداشت ایران با وجود تایید خبر ورود بیماری “وبا” به کشور و مرگ یک نفر در اثر این بیماری، آمارهای ضد و نقیضی از تعداد افراد مبتلا ارائه کرده‌اند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت روز چهارشنبه (۱۳ شهریور-۴ سپتامبر) در گفتگو با خبرگزاری “فارس” با بیان اینکه «تعداد مبتلایان به وبا به ۶۴ نفر رسیده است»، گفت: «همه مبتلایان به بیماری وبا که طی روزهای گذشته در کشور شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند، اتباع کشورهای همسایه شرقی و مهاجران غیرقانونی هستند.»

محمدمهدی گویا با اعلام اینکه موارد ابتلا به این بیماری تاکنون تنها در دو «استان سیستان و بلوچستان» و «کرمان» دیده شده، از مرگ یکی از این بیماران در روزهای گذشته «به علت به علت اینکه دیر به مرکز درمانی رسانده شده بود» خبر داد.

به گفته این مقام مسوول در وزارت بهداشت، برای مقابله با بیماری وبا، تمام مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌های کشور حداقل تا آبان ماه در «حالت آماده‌باش» قرار گرفته‌اند.

هم‌زمان با این اظهارات، معاون آقای گویا در مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با تایید مرگ یکی از افراد مبتلا به وبا، تعداد افراد مبتلا به این بیماری را ۳۰ نفر اعلام کرد.

محمود نبوی، در گفتگو با خبرگزاری “ایرنا”، گفت که به دلیل «خنک‌تر شدن هوا» طی هفته‌های آینده و هم‌چنین «دسترسی ۹۵ درصد مردم» به آب آشامیدنی سالم، «احتمال گسترش وبا از استان‌های جنوب شرقی کشور به سایر نقاط وجود ندارد».

گفتنی است پیش‌تر نیز خبرهایی مبنی بر شیوع بیماری وبا در کشور منتشر شده بود. از جمله در شهریورماه دو سال قبل نیز احمدرضا فرسا، معاون امور بهداشتی دانشگاه پزشکی شهید بهشتی، از ۱۲۱ مورد ابتلای ثابت شده به بیماری َوبا و دو مورد ورگ ناشی از آن‌ خبر داده بود.

هم‌چنین آبان ماه سال گذشته نیز حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، در یک برنامه تلویزیونی با انتقاد از سوء‌مدیریت دولت در تامین برخی واکسن‌های مورد نیاز مردم و شیوع بیماری‌هایی هم‌چون وبا و سرخک در سنین پایین‌تر از واکسیناسیون گفته بود: «به خدا قسم با ما تماس می‌گیرند و نفرین می‌کنند، می‌گویند شما مگر نمایندگان ما نیستند؟ چرا به مشکلات ما رسیدگی نمی‌کنید؟ چرا داروهای مورد نیاز ما را فراهم نمی‌کنید؟»

نظرتان را بنویسید