هشدار ۱۵ زندانی سیاسی نسبت به «مرگ تدریجی» حسین رونقی ملکی یک روز پس از نامه سرگشاده وی به خامنه‌ای

ronaghi_hossein_new

تقاطع: حسین رونقی ملکی در بیست و چهارمین روز از اعتصاب غذایش در زندان اوین، طی نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، مسوولیت هر اتفاقی برای خود و مادرش را که همراه او در اعتصاب غدا به سر می‌برد، با مسوولان جمهوری اسلامی دانست. در همین حال، دو گروه از زندانیان سیاسی سابق و کنونی، در نامه‌های جداگانه به دبیر کل سازمان ملل و رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نسبت به وقوع اتفاقی «ناگوار» برای این فعال حقوق بشر زندانی هشدار دادند.

حسین رونقی در نامه‌ی روز یکشنبه (۱0 شهریور-یکم آگست) خود به علی خامنه‌ای، با تاکید بر اینکه اعتصاب غذایش «در اعتراض به بی‌توجهی مسوولان نسبت به جان انسان‌ها» است و با اشاره به این‌که مادرش نیز «برای نجات جان فرزندش» و «دفاع از حقوق» وی از ۱۳ روز قبل در اعتصاب غذا به سر می‌برد، نوشته است: «…مسوولان به وضعیت وخیم من و مادرم توجهی نمی‌کنند و سعی دارند گفته خود را مبنی بر اینکه نهایتا من در زندان می‌میرم به کرسی بنشانند که این برخورد بر خلاف قانون، شرع و اخلاق است.»

او این شرایط را حاصل «بی‌تدبیری برخی مسوولان» دانسته و با توجه به «اصرار بازجویان اطلاعات سپاه و دادستانی تهران» برای نگهداری وی در زندان افزوده است: «اعلام می‌کنم مسوولیت هر اتفاقی برای سلامت و جان من و مادر رنج کشیده‌ام با مسوولان جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران، بازجویان اطلاعات سپاه، قوه قضاییه، دادستانی تهران و سازمان زندان‌ها است چرا که پیش از این بار‌ها از طریق نامه‌نگاری وضعیت موجود را گزارش کرده‌ام و تاکنون با بی‌توجهی کامل مسوولان مواجه گشته‌ام.»

وی در پایان از رهبر جمهوری اسلامی خواسته که به «وضعیت نامساعد» وی که درنتیجه‌ی  «محیط غیربهداشتی زندان»، «غذای نامناسب و ناسالم» و «عدم دسترسی به پزشک معالج و امکانات تخصصی» در ماه‌های اخیر تشدید شده، «رسیدگی فوری» شود.

به دنبال انتشار این نامه، امروز دوشنبه (11 شهریور)، 15 تن از هم‌بندان حسین رونقی در بند 350 زندان اوین، نامه‌ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نوشتند که «در کنار رنج‌های بی‌شماری» که در زندان با آن مواجه هستند، چندی است که «شاهد مرگ تدریجی» هستند که «شمع زندگیش ذره ذره در حال خاموشی است».

امیرخسرو دلیرثانی، محمد داوری، سیامک قادری، علی‌رضا رجایی، احمد هاشمی، سعید مدنی، محسن میردامادی، عبدالله مومنی، علیرضا بهشتی، قربان بهزادیان‌نژاد، عماد بهاور، محمدامین هادوی، مسعود پدرام، علی خدابخش و محمدحسن یوسف‌پور سیفی در این نامه با بر شمردن بیماری‌های حسین رونقی ملکی، شامل «نارسایی کلیه و انسداد حالب»، «وجود عفونت و خون در ادرار»، «بزرگ شدن پروستات و التهاب مثانه»، «خون‌ریزی معده و دستگاه گوارش» و «آنژین قلبی و افت شدید فشار خون و ضربان بالای قلب» تاکید کرده‌اند که «هشداری جدی» می‌دهند که «جان انسانی در بند ۳۵۰ در خطر است».

این 15 زندانی سیاسی افزوده‌اند: «با نگرانی اعلام می‌کنیم که چه بسا این هشدارنامه، عن‌قریب به شهادت‌نامه‌ای جدید تبدیل گردد. ما مصرانه درخواست می‌کنیم تا دیر نشده و انسانی قربانی بی‌تدبیری‌ها و اهمال‌های مسوولین دادستانی تهران نشده است اقدام کنید که ممکن است فردا خیلی دیر باشد.»

پیش از این، ۶۵ تن از زندانیان سیاسی سابق نیز با انتشار نامه‌ای خطاب به‌ بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل خواستار «اقدام زودهنگام» این سازمان برای نجات جان حسین رونقی ملکی شده بودند.

حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر ۲۲ آذرماه سال ۱۳۸۸ بازداشت و پس از ماه‌ها تحمل شکنجه‌های سنگین فیزیکی و روحی از سوی دادگاه به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شد. وی طی دوران بازجویی از ناحیه کلیه دچار آسیب‌های شدیدی شد و به دلیل عدم رسیدگی کافی، آبان ماه سال ۱۳۹۰ یکی از کلیه‌های خود را از دست داد.

او ۳۱ اردیبشهت ماه امسال و بعد از شش ماه مرخصی استعلاجی به زندان اوین بازگشت و با تشدید بیماری‌ها از ۱۸ مردادماه، برای چندمین بار در طول دوران محکومیتش دست به اعتصاب غذا زد.

نظرتان را بنویسید