تصویری: تشدید برخورد با دختران و زنان به بهانه «بدحجابی» و بازداشت ده‌ها نفر در حاشیه کنسرت سالار عقیلی

Gasht-Ershad-Milad-Tower-Shahrivar92

تقاطع: نیروی انتظامی ده‌ها نفر از شهروندان را به دلیل «بدحجابی» در حاشیه برگزاری کنسرت سالار عقیلی در برج میلاد تهران بازداشت کرد و مانع ورود تعدادی از زنان و دختران جوان به این کنسرت شد. خبرگزاری‌های رسمی ایران نیز «افزایش قابل توجه گشت ارشاد» در سطح شهر تهران را تایید کرده‌اند.

نیروی انتظامی شامگاه پنج‌شنبه (۷ شهریور-۲۹ آگست) با ایجاد “پست بازرسی” در مقابل درب ورودی و سالن برج میلاد، به بهانه “بدحجابی” از ورود تعدادی از زنان به کنسرت سالار عقیلی جلوگیری کرد. وبسایت هرانا به نقل از شاهدان عینی گزارش داده که اقدام به بازداشت یکی از این زنان و مقاومت وی با اعتراض مردم حاضر در محل مواجه شد و نیروی انتظامی در مجموع، بیش از ۳۰ نفر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرد.

خبرگزاری نیمه‌دولتی ایسنا نیز در همین ارتباط نوشت که یکی از حاضران در سالن در حین اجرای کنسرت خطاب به سالار عقیلی گفته است: «ما امشب آمده بودیم تا از موسیقی لذت ببریم اما متاسفانه افرادی در بیرون این در ایستاده‌اند که با مردم برخورد نامناسب دارند.»

بر اساس این گزارش، آقای عقیلی در واکنش با ابراز تاسف از این برخورد گفت که یکی از بستگان نزدیکش نیز در جمع بازداشت‌شدگان است: «بسیار متاسفم که امشب در اینجا چنین اتفاقاتی رخ داده است. ۲۰ دقیقه پیش از شروع کنسرت هم به من خبر دادند که برای یکی از نزدیکانم چنین اتفاقی افتاده است.»

وی خطاب به حاضران افزود: «من همیشه با مردم هستم و برای شما می‌خوانم.»

ایسنا نوشته که این اظهارات آقای عقیلی با واکنش حاضران همراه شد و دقایقی برای وی کف زدند.

در همین حال، به نوشته برخی منابع خبری، فرد بازداشت‌شده از نزدیکان این خواننده، همسر وی می‌باشد.

شاهدان عینی به هرانا گقته‌اند که جمعیت حاضر هنگام خروج از سالن با کوپیدن پاهای خود بر زمین شعار می‌دادند: «ایرانی بیداره/از طالبان بی‌زاره»، «دولت امید/نکن ناامید» و «طالبان حیا کن/مملکتو‌‌ رها کن».

در همین حال، خبرگزاری “ایسنا” روز جمعه (۸ شهریور-۳۰ آگست) طی گزارشی از «افزایش قابل توجه» حضور گشت ارشاد در میادین و اطراف مراکز بزرگ خرید و هم‌چنین «تشدید برخورد» با افراد موسوم به «بدپوشش» طی روزهای اخیر خبر داده است.

این گزارش می‌افزاید: «اخبار دریافتی در عین حال از حضور پررنگ ماموران گشت ارشاد در مناطق تفرجی و تفریحی پایتخت همچون فرح‌زاد، دربند، درکه، لواسان و حتی توچال و برخورد با بدپوششان حکایت دارد.»

گفتنی است که حسن روحانی در دوران مبارزات انتخاباتی خود از طرح گشت ارشاد انتقاد کرده بود. او از جمله در گفتگویی با هفته‌نامه چلچراغ که پیش از انتخابات صورت گرفت و در تیرماه منتشر شد، گفت: «من قطعا با این برخورد‌ها مخالفم. این‌ها حاصل‌‌ همان قرائت و برداشت خاص از اسلام و قانون اساسی است.»

از سوی دیگر، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز پس از انتخاب حسن روحانی، در خصوص گشت‌های ارشاد گفته بود که این انتخاب پیام خاصی داشته و نیروی انتظامی نیز باید آن را درک کند.

با این وجود در هفته‌های اخیر، تعدادی از سایت‌‌های حامی حکومت ایران در اقدامی هماهنگ با انتشار گزارش‌هایی انتقادی از نوع پوشش زنان و دختران، خواهان برخورد شدیدتر نیروی انتظامی با آن‌ها شدند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

نظرتان را بنویسید