بابک زنجانی: من در راس جنبش ضد تحریم هستم؛ تحریم‌ها زندگی‌ام را از هم پاشیده است

zanjani-babak-1

تقاطع: بابک زنجانی، میلیاردر ۴۳ ساله‌ای که به دلیل کمک به جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و اختفای معاملات نفتی و مالی این رژیم، در لیست سیاه تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار گرفته است، در مصاحبه‌ای تفصیلی با خبرگزاری ایسنا، خود را یک «سرباز بسیجی» خواند که در «جبهه اقتصادی» فعالیت می‌کند. فعالیتی که به گفته‌ی او از دوران سربازی‌اش به عنوان راننده‌ی رییس بانک مرکزی آغاز شده، زمانی که «روزانه ۲۰ میلیون دلار را در بازار می‌فروخته تا قیمت ارز در بازار نوسان نداشته باشد».

آقای زنجانی که اخیرا از سوی تعدادی از اعضای کنونی و سابق وزارت نفت و نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران به تبانی و کلاهبرداری مالی چند میلیارد دلاری از شرکت نفت ایران متهم شده، در این گفتگو که در نخستین ساعات روز شنبه (۹ شهریور-۳۱ آگست) بر روی خبرگزاری ایسنا قرار گرفته، تاکید می‌کند که هیچ‌یک از اتهام‌هایی که به او زده می‌شود «پایه و اساس ندارد» و تاکنون «هیچ مرجع رسمی» در این زمینه با او صحبت نکرده است.

مدیرعامل شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم، در بخش زیادی از این مصاحبه به شرح نحوه‌ی کمک خود به بانک مرکزی و شرکت نفت ایران برای نقل و انتقال پول حاصل از فروش نفت در خارج از کشور از طریق گشایش ال.سی در “فرست اسلامیک بانک مالزی” که خود عضو هیات مدیره‌ی آن بوده و پس از آن انتقال مبلغ ۱۷.۵ میلیارد یورو از این پول‌ها به ایران با بهره‌ی زیر یک درصد پرداخته است.

او سپس شرح داده که تحریم‌های اعمال‌شده علیه او شرکت‌هایش را با مشکل مواجه کرده و ضررهای هنگفتی به او زده است: «شروع کردند یک به یک حساب شرکت‌های ما را در خارج از کشور بستند. هر شرکتی در خارج از کشور به اسم من بود و یا منسوب به من حساب‌هایش را بستند و مدیران خارج از کشور ما را نیز یک به یک صدا کرده و اذیت‌شان کردند.»

زنجانی در ادامه به ماجرای خرید شرکت‌های تامین اجتماعی در زمان دولت قبلی و پخش فیلم پنهانی گرفته شده از او و فاضل لاریجانی در مجلس شورای اسلامی توسط احمدی‌نژاد اشاره کرده می‌گوید که این ماجرا باعث فشار بیشتر در خارج از کشور بر او شده است: «منابعی که بالغ بر ۱۳.۵ میلیارد یورو بود، گیر افتاده بود و هیچ بانکی حاضر نبود منابع را دریافت کند. به همین دلیل تصمیم گرفتم ذی‌نفع این منابع را به شرکتی غیر قابل تحریم در کشور مانند صندوق تامین اجتماعی برای حفظ و نگهداری منتقل کنم… متأسفانه موضوع مجلس آن‌قدر بزرگ جلوه داده شد که آمریکا هم من را تحریم کرد… به طوری که اکنون ۲۷۲ اتهام در خارج از کشور در این زمینه در پرونده من نوشته شده است. کلی هم اتهام در داخل کشور به دلیل کمک حرفه‌ای و واقعی و درست به وجود آمده است.»

وی هم‌چنین با رد نقش خود و هلدینگش در خرید و فروش نفت ایران، به انتقاد از کسانی پرداخته که وی را متهم به تبانی و کلاهبرداری از شرکت نفت کرده‌اند: «ما در این عملیات جان خود را کف دست‌مان گذاشتیم و فکر می‌کردیم جایزه هم به ما بدهند. برای فروش بار ۱۲ کشتی نفت ایران کمک کردیم و زمینه آن را فراهم ساختیم، پولش را هم گرفتیم. منافع ما هم فقط‌‌ همان هفت در هزار کارمزد انتقال پول نفت ایران به داخل کشور بوده است یعنی چیزی حدود ۱۵۰ میلیون دلار. این در حالی است که تمام بانک‌های چینی و کره‌ا‌ی برای انتقال پول بیش از ۲۰ درصد کارمزد دریافت می‌کنند در صورتی که من زیر یک درصد کارمزد داشته‌ام. اگر من هم ۲۰ درصد می‌گرفتم کارمزد بیش از سه‌چهار میلیارد یورو بود و این همه خسارات را هم کسی ادعا نمی‌کرد. اکنون تمام کارهای اقتصادی من آسیب دیده است؛ از ۱۰ سال پیش تاکنون کار اقتصادی می‌کنم و مربوط به چند ماه و چند سال پیش هم نیست، فقط از خرید هواپیمایی قشم ما شش سال می‌گذرد کی آن زمان کار نفت وجود داشته که من از طریق آن ثروتمند شده باشم؟!»

مالک باشگاه راه‌آهن سپس دوستی‌اش با حسن میرکاظمی، یکی از نیروهای امنیتی که در سرکوب اعتراض‌های سال ۸۸ نقش داشته، این‌گونه شرح می‌دهد: «ایشان با ما دوست است و با وزیر اسبق نفت ایران (مسعود میرکاظمی) هم هیچ رابطه خانوادگی ندارد. کاسبی خاصی هم با ایشان ندارم. فقط در گذشته یکی از هتل‌های وی را در کیش خریداری کردم و از آنجا هم هم‌دیگر را شناختیم و چند مسافرت هم با هم رفتیم. ایشان هم به کشور بسیار کمک کرده‌‌ همان سال ٨٨ خیلی‌ها به اسم لباس شخصی‌ها مردم را اذیت کردند و ایشان کسی بود که برای جان مردم روی موتور این‌ور آن‌ور می‌دوید اما از شانسش مثل فروش نفت ما هر کس یک چیزی درباره‌اش می‌گوید در حالی که انسانیت و کمک‌های ایشان برای خیلی‌ها پوشیده است. من در سال ۱۳۸۸ و در جریان شلوغی‌ها اصلا در داخل کشور نبودم و عکس‌های منتشر شده من با اسلحه نیز مربوط به اربیل عراق است. مجموعه‌ای در عراق داریم که در آنجا کار نفتی می‌کند. آنجا نفت را تبدیل به گازوییل کرده و از کردستان عراق به افغانستان ترانزیت می‌کردیم. آن زمان هم از سر مرز تا اربیل همه مسلح بودند و من هم همین‌طور.»

این تاجر چندمیلیارد دلاری که پیش از این گزارش‌هایی از ارتباطات قدیمی او با نهادهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی در رسانه‌ها منتشر شده، در خصوص منشاء اتهامات وارد شده به خودش می‌گوید: «تنها کار بدی که به نظر می‌رسد انجام داده‌ام این بوده که پول نفت را به ایران منتقل کردم و در ازای آن تحریم شدم و زندگی‌ام از هم پاشیده است. من اگر تبانی کرده باشم با کشور جمهوری اسلامی تبانی کرده‌ام که بار نفت آن را فروخته و پولش را به کشور آورده‌ام نه با شخص خاصی و برای منافع خاصی.»

بابک زنجانی با ادعای این‌که تا کنونی هیچ وامی از بانک‌های داخل نگرفته و تمام ثروتش را از طریق «منابع مالی ارزان قیمت در خارج از کشور» به دست آورده، خاطرنشان می‌کند که در حال حاضر ۲۰ هزار میلیارد تومان در داخل کشور سرمایه‌گذاری کرده‌ است که در این میان تنها مجموعه‌ای که از خصوصی‌سازی به او رسیده،‌‌ باشگاه راه‌آهن است: «مالک قبلی آن به زندان افتاده بود و ما باشگاه را با پرداخت ۲۰ میلیارد تومان بدهی از جمله بدهی بازیکنان نجات دادیم. هر کسی فکر می‌کند باشگاه راه‌آهن رانتی به ما رسیده بیاید هزینه سالیانه آن را از این تاریخ به بعد بدهد ما مجانا این رانت را تقدیم می‌کنیم تا سالی ۲۰ میلیارد تومان در آن خرج کند.»

او در پایان در پاسخ به سوالی در خصوص «جنبش ضد تحریم» که اخیرا در ایران به راه افتاده می‌گوید «من راس این جنبش ضد تحریم هستم چرا که این کار را عملیاتی کردم و از جیب شخصی‌ام متضرر شدم و اگر این کمک را نمی‌کردم آمریکا و اروپا را مرا تحریم نمی‌کردند».

زنجانی تاکید می‌کند که «راز موفقیتش در تشخیص حلال و حرام و لطف خدا و اعتقاد به کشور جمهوری اسلامی و ولایت فقیه است».

نظرتان را بنویسید