دبیر کل کانون صنفی معلمان جهت تحمل محکومیت شش ساله به زندان فراخوانده شد

baghani-aliakbar

تقاطع: علی‌اکبر باغانی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران جهت اجرای حکم شش سال زندان خود به زندان اوین فراخوانده شده است.

آن‌گونه که وبسایت حقوق بشری هرانا گزارش داده، دایره اجرای احکام دادسرای «شهید مقدسی» مستقر در زندان اوین، در نامه‌ای به وکیل آقای باغانی، از وی خواسته‌اند تا خود را روز دوم شهریور ماه به این دادسرا معرفی کند.

علی‌اکبر باغانی در فاصله‌ی اردیبهشت تا تیرماه ۸۹ را در بند ۲۰۹ زندان اوین گذراند و بعدها به اتهام تبلیغ علیه نظام از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست پیرعباسی،  به یک سال حبس تعزیری و ۱۰ سال تبعید به شهرستان زابل محکوم شد. وی در ارتباط با بازداشت قبلی‌اش در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۵ معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی نیز به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود که با توجه به حکم پرونده‌ی تازه، این حکم نیز از حالت تعلیق خارج شده و به محکومیت یک سال حبسش اضافه شده است.

اجرای حکم دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران، در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌ی نخست خردادماه سال جاری، محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی سابق کانون صنفی معلمان ایران نیز از سوی ابولقاسم صلواتی، قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکمی که در صورت تایید در دادگاه تجدیدنظر، چهار سال حبس تعلیقی پیشین این معلم ۵۳ ساله نیز به آن اضافه خواهد شد.

از سوی دیگر، در تیرماه سال جاری، کمیسیون ماده ده احزاب در ایران، متشکل از نمایندگان سه قوه، ضمن عدم موافقت با  تمدید پروانه کانون صنفی معلمان، دستور توقف فعالیت این کانون را اعلام کرد.

کانون صنفی معلمان، یک هفته پیش از غیرقانونی اعلام شدن، در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، خواهان پایان دادن به برخورد امنیتی با اعضای این کانون شده بود.

گفتنی است در حال حاضر رسول بداقی، محمود باقری، محمد داوری و عبدالله مومنی، چهار معلمی هستند که در در دو زندان اوین و رجایی‌شهر دوران حبس خود را می‌گذرانند. این چهار نفر پس از اعتراض‌های خرداد ۸۸ به دلایل سیاسی و صنفی، بازداشت شدند.

نظرتان را بنویسید