ویدئو: بازانتشار سخنان چهار سال قبل جعفر توفیقی در حمایت از میرحسین موسوی از سوی خبرگزاری فارس

تقاطع: در حالی که به دنبال عدم رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، حسن روحانی، «جعفر توفیقی»، وزیر اسبق علوم در دولت خاتمی را به عنوان سرپرست این وزارت‌خانه منصوب کرده است، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، با هدف تاثیرگذاری در رای مجلس در صورت معرفی وی به عنوان وزیر علوم، متن و ویدئوی سخنان او را در تحصن استادان و دانشجویان هوادار میرحسین موسوی، چهار روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، روی خروجی خود قرار داد.

این خبرگزاری روز دوشنبه (۲۸ مرداد-۱۹ آگوست) ضمن انتشار این سخنان نوشت که «بازخوانی صحبت‌های توفیقی در روز ۲۶ خرداد ۸۸ در جمع اساتید متحصن در مسجد دانشگاه تهران در حمایت از میرحسین موسوی خالی از لطف نیست».

آقای توفیقی در آن روز به عنوان «رییس ستاد دانشگاهیان میرحسین موسوی» اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد را «توهین به شخصیت، عقیده و رأی مردم» و «بد‌ترین انتخاب» دانسته و گفته بود: «الان وضعیت را شما می‌بینید، نارضایتی مردم، دانشجو‌ها، اساتید، نخبگان، یک اعتراض واقعا سراسری است.»

Tofighi-Jafar-UT-88

وزیر علوم دولت محمد خاتمی، با انتقاد از حمله به کوی دانشگاه تهران در شامگاه ۲۵خردادماه سال ۸۸ گفته بود: «بد‌تر از آن هجمه‌ای است که ما الان به دانشجو‌ها داریم می‌کنیم و واقعا باید تشکر بکنیم که اساتید این‌گونه از هجومی که به دانشجویان مظلوم و بی‌دفاع شده دارند حمایت می‌کنند.»

سرپرست کنونی وزارت علوم با اشاره به مجموعه‌ای از حوادث از ابتدای انقلاب ۵۷ تا اعلام نتایج انتخابات سال ۸۸ و حوادث بعد از آن افزوده بود: «هیچ حادثه‌ای به اندازه این اتفاق که افتاد روحیه و شخصیت مردم را جریحه‌دار نکرد و متاسف و متاثرشان نکرد و در این سطح ملی اینکه ما به رای مردم توهین کنیم و در رای مردم دست‌کاری کنیم و متاسفانه رای را به اسم کسانی بگذاریم که کمترین اخلاق و ادب و همه چیز را در واقع فرو ریخته‌اند، بنیان‌های اخلاقی را فرو ریختند.»

وی با اشاره به «تخلف گسترده در جریان انتخابات» و با بیان اینکه «ای کاش نمی‌دانستیم که این ۲۴ میلیون رای به اسم چه کسی رفته است»، گفته بود که «ای کاش این ویژگی‌ها پشت پرده باقی می‌ماند و ما فقط یک تخلف کوچک انتخاباتی را شاهد بودیم».

توفیقی، همچنین از مهندس میرحسین موسوی با عنوان «شخصیت سالم، باتقوا و مدیر باتجربه» یاد کرده و محمود احمدی‌نژاد را از جمله «انقلابیون چند روزه» توصیف کرده بود.

گفتنی است جعفر توفیقی، در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری اسلامی در ایران، رییس ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف بود. او پس از انتخابات به عنوان مسوول کارگروه آموزش عالی انتخاب اعضای کابینه حسن روحانی انتخاب شد. در روزهای اخیر و پس از انتصاب آقای توفیقی به سرپرستی وزارت علون، برخی وبسایت‌های خبری از احتمال معرفی او به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس از سوی حسن روحانی خبر دادند. خود وی نیز با قوی دانستن این احتمال، گفته است که برنامه‌ی خود را برای تصدی وزارت علوم به حسن روحانی داده است.

نظرتان را بنویسید