آمار تکان‌دهنده از طلاق کودکان زیر ۱۴ سال در ایران

children-in-iran

تقاطع: یک فعال حقوق کودکان در ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است که طی شش سال گذشته ۴۰۰۰ نفر از کودکان دختر زیر ۱۴ سال و ۶۳ نفر از کودکان پسر زیر ۱۵ سال طلاق گرفته‌اند.

فرشید یزدانی گفته است که از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰، ۶۱۶ هزار واقعه طلاق در کشور رخ داده است که ۸۱ هزار و ۵۰۰ مورد آن (۱۳ درصد) مربوط به دختران زیر ۱۹ سال و ۷۷۰۰ مورد آن (۱.۵ درصد) مربوط به پسران زیر ۱۹ سال است.

آقای یزدانی هم‌چنین با اشاره به آمار ازدواج‌ها در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ گفته است که یک میلیون و ۸۵۹ هزار واقعه ازدواج در میان افراد زیر ۱۹ سال طی آن سال‌ها صورت گرفته است که از این تعداد یک میلیون و ۵۸۹ هزار نفر دختر و ۲۷۰ هزار نفر پسر بوده‌اند.

این عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان در عین حال وضع ازدواج در میان دختران زیر ۱۴ سال را بسیار نامناسب توصیف کرده و خواستار ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۴ سال شده است. آقای یزدانی تاکید کرده که این موضوع باید توسط نهادهای مدنی و حکومتی مورد توجه قرار گیرد و با ایجاد قانون به شکل جدی با آن برخورد شود.

گفتنی است در مردادماه سال گذشته علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرده بود که در سه ماهه نخست سال 1391، ۱۸۰۵ دختر کمتر از ۱۵ سال در ایران ازدواج کرده‌اند.

خردادماه سال گذشته نیز احمد قشمی، مدیرکل ثبت احوال استان تهران به روزنامه ایران گفته بود که «از ۱۰۱ هزار و ۸۲۹ ازدواجی که در سال ۱۳۹۰ در تهران ثبت شده است، ۷۵ عروس یا داماد کمتر از ۱۰سال سن داشته‌اند و ۳۹۲۹ دختر و پسر ۱۰ تا ۱۴ساله نیز به عقد هم درآمده‌اند».

این درحالی است که احمد توسرکانی رییس این سازمان ضمن ابراز بی‌اطلاعی از این اخبار  گفته است «ثبت ازدواج پایین ‌تر از سن قانونی برای دختران و پسران، بدون حکم دادگاه تخلف است و در صورت مشاهده یا گزارش، بی‌شک با آن برخورد می‌شود».

بر پایه قوانین ایران، سن ازدواج برای دختران، ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است، اما پدر و یا جد پدری می‌توانند دختران کمتر از این سن را نیز با اجازه دادگاه بر سر سفره عقد بنشانند.

نظرتان را بنویسید