مصرف کوکایین و حشیش به سبک زندگی برخی زنان تهرانی تبدیل شده است

Etiyad-Zanan-1

تقاطع: یک مقام مسوول در ایران می‌گوید که مصرف حشیش و کوکایین برای برخی از زنان و دختران تهرانی به سبکی از زندگی تبدیل شده به طوری‌که حتی در توزیع و ترانزیت مواد مخدر نیز حضور فعال دارند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا (۲۴ مرداد-۱۵ آگوست)، طه طاهری، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نخستین جلسه کمیته زنان و خانواده این ستاد گفت که اهمیت مسأله اعتیاد زنان را باید در «سیاست‌های بالادستی نظام»، «سیاست‌های اجرایی» و حتی «برنامه پنجم توسعه» مورد بررسی قرار داد.

آقای طاهری با بیان این‌که تاکنون در ۱۸ استان کشور مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان تشکیل شده تاکید کرد که این مراکز «هنوز نتوانسته حجم تهدید را کم کند».

وی از اعضای کمیته زنان و خانواده ستاد مبارزه با مواد مخدر خواست که از کتمان و مخفی کردن مسأله اعتیاد زنان خودداری کنند و «ابعاد این مسأله» را درباره «نقش مخرب و آسیب‌زای» آن برای جامعه و خانواده روشن کنند.

طاهری هم‌چنین فعالیت در کمیته مربوط به اعتیاد زنان را «تکلیف معوق نظام، شرع، انقلاب و مطالبه مردم» دانست و افزود که عقب‌ماندگی در این زمینه باید با «اقدام راهبردی اثربخش» جبران شود.

پیش از این، حمید صرامی، «مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر» نیز در روز ۱۳ مردادماه (۴ آگوست) گفته بود که بر اساس جدید‌ترین آمار، ۵۰ درصد از زنان مصرف کننده مواد مخدر، نخستین بار مصرف مواد را از سنین ۱۵ تا ۱۹ سالگی شروع می‌کنند.

وی این محدوده سنی را «سن بحرانی برای شروع مواد مخدر» دانسته و افزوده بود که «تصور اکثر افراد جامعه در مورد اعتیاد که آن را پدیده‌ای مردانه تلقی می‌کند، باید اصلاح شود».

آقای صارمی با بیان اینکه «تریاک، شیشه و کراک به ترتیب بیشترین مواد مصرفی در میان زنان است»، گفته بود: «۸.۲ درصد جمعیت ۱۵ تا ۴۵ ساله شهر تهران حداقل یک‌بار مصرف شیشه را تجربه کرده‌اند، و از این جمعیت ۱۳.۴ درصد زن بوده‌اند.»

این در حالی است که مجید ابهری، پژوهشگر علوم اجتماعی نیز ۲۹ اردیبهشت ماه (۱۹ می) در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به «کاهش ۹۷ درصدی» قیمت شیشه طی چهار سال اخیر گفته بود که میانگین سنی ۸۰ درصد از مصرف‌کنندگان شیشه در کشور بین ۱۸ تا ۳۰ سال سن است و زنان ۱۵ درصد از کل مصرف کنندگان را تشکیل می‌دهند.

نظرتان را بنویسید