روز سوم از بررسی صلاحیت وزیران: از پرونده‌های مالی پورمحمدی تا سابقه امنیتی ربیعی

Pourmohamadi-Majles

تقاطع: سومین روز از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی تحت تاثیر اتهام‌های سنگین مالی به مصطفی پورمحمدی وزیر پیشنهادی دادگستری قرار گرفت.

در جلسه روز چهارشنبه (۲۳ مردادم-۱۴ آگِست) مجلس شورای اسلامی، احمد بخشایش، در مخالفت با معرفی مصطفی پورمحمدی به عنوان وزیر دادگستری، وی را فردی «ناآرام» و وزارت دادگستری را وزارتخانه‌ای «تشریفاتی» دانست و ترک سازمان بازرسی به مقصد چنین وزارت‌خانه‌ای را از سوی او سوال‌برانگیز خواند.

وی با بیان اینکه پورمحمدی «در سال ۹۰ قراردادی را با معاونت اجرایی مجلس بسته به ارزش ۲ میلیارد تومان که ۵۰۰ میلیون آن را گرفت و بقیه را نگرفته و کار را‌‌ رها کرده» افزود: «اولا اینکه چرا با مجلس قرارداد بسته؟ سازمان نظارتی یعنی نهاد بی‌طرف و نباید با جای دیگر قرارداد ببندد.»

بخشایش به برخی پرونده‌های مالی پورمحمدی اشاره کرد از جمله اینکه وی «در زمان وزارت کشور ۲۰۰ میلیارد اعتبارات داخلی برداشت می‌کند و می‌دهد به شرکت تعاونی وزارت کشور.» یا «به معاون عمرانی خود در وزارت کشور نامه می‌نویسد تا مبلغ ۵۰۰ میلیون بدهند به فردی به نام مسعود میم (موحدیان) که ایشان اکنون به رحمت خدا رفته است.»

مهدی کوچک‌زاده نیز در مخالفت با پورمحمدی، وی را به تساهل با «اشرافی‌گری» در دوران مسوولیت‌اش در دولت محمود احمدی‌نژاد و ریاست سازمان بازرسی متهم کرد و گفت به این دلیل وی نمی‌تواند «وزیر خوبی برای کابینه ضد افراط باشد».

مصطفی پورمحمدی در واکنش به انتقادهای مطرح شده گفت: «برای مخالفان خود نماز خوانده و دعا کرده‌ام که عاقبت به خیر شویم.» کوچک‌زاده در واکنش با صدای بلند گفت: «عاقبت به خیر نمی‌شوی.»

پورمحمدی که در دولت اول محمود احمدی‌نژاد به مدت دو سال و نیم، وزیر کشور بود، در پاسخ به انتقادهای کوچک‌زاده گفت: «اگر منظور از سکوت در برابر بی‌عدالتی سکوت در برابر دولت فاسد بوده است که آن زمان دولت آقای احمدی‌نژاد بود اگر شما می‌پذیرید که دولت فاسد بوده من هم همه اتهامات را می‌پذیرد.»

وی درباره برخی پرونده‌ها و اتهام‌ها علیه خود نیز گفت: «به عنوان وزیر کشور اتهاماتی به من وارد شد، خودم رفتم شعبه قضایی بازجویی پس دادم. دادگاه گفت اقداماتم مطابق با قانون بوده است و اصولا جرمی انجام نشده‌ام.»

معاون سابق وزارت اطلاعات که پیشنهادش به عنوان وزیر دادگستری از سوی حسن روحانی به خاطر نقشش در اعدام هزاران نفر از زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ مورد انتقاد فعالان و نهادهای حقوق بشری قرار گرفته، گفت که به خاطر این انتقادها می‌خواسته از این سمت کناره‌گیری کند. او افزود که از این‌که «دشمنان انقلاب و نظام» صدها صفحه مطلب در مورد او منتشر کرده‌اند به خود «افتخار» می‌کند.

در جلسه‌ی روز چهارشنبه هم‌چنین علی ربیعی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار، و رفاه اجتماعی، در واکنش به انتقاد‌ها از سابقه امنیتی‌اش، با بیان اینکه «هوشمند‌ترین افراد در بخش‌های امنیتی کار کرده‌اند»، گفت: «برخی کابینه پیشنهادی را کابینه امنیتی می‌دانند، این ایرادی ندارد. بیشترین فعالیت‌های فرهنگی در شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته. من یک پاسدار بوده‌ام و به گذشته خودم افتخار می‌کنم.»

بیژن نوباوه، نیز در مخالفت با معرفی عباس آخوندی به عنوان وزیر مسکن و شهرسازی، به فعالیت وی در ستاد میرحسین موسوی اشاره کرد و گفت که آخوندی از جمله افرادی بود که «تصور پیروزی» را در ذهن مهندس موسوی ایجاد کرده بود.

آخوندی در واکنش گفت که فردی «قانون‌مدار» و وفادار به «انقلاب، جمهوری اسلامی و سرزمین» و هم‌واره مطیع رهبر جمهوری اسلامی است.

در جلسه‌ی روز چهارشنبه، موافقان و مخالفان حجتی و نعمت‌زاده، وزیران پیشنهادی جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نیز صحبت کردند و هم‌چنین حسین دهقان وزیر پیشنهادی دفاع که هیچ مخالفی نداشت، در این جلسه برنامه‌های خود را تشریح کرد. قرار است روز پنج‌شنبه، بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی با دفاع نعمت‌زاده از خود ادامه پیدا کند.

نظرتان را بنویسید