درخواست سه سازمان حقوق بشری از حسن روحانی: عضو «کمیته اعدام» را از دولت خود کنار بگذارید

Pourmohamadi_mostafa

تقاطع: سه نهاد و سازمان حقوق بشری بیرون از ایران، در بیانیه‌ای مشترک، با انتقاد از انتخاب مصطفی پورمحمدی، به عنوان وزیر دادگستری از سوی حسن روحانی، رییس جدید جمهوری اسلامی، خواهان تجدیدنظر وی در این تصمیم شدند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گزارش‌گران بدون مرز، و کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، در این بیانیه که روز پنج‌شنبه (۸ آگِست-۱۷ مرداد) منتشر شده، با اشاره به نقش مصطفی پورمحمدی در اعدام هزاران مخالف سیاسی زندانی در سال ۱۳۶۷ خورشیدی، و نیز قتل برخی از روشنفکران و روزنامه‌نگاران منتقد در پاییز ١٣٧٧، نوشته‌اند که «انتخاب پورمحمدی نه تنها یک سیلی بر کسانی است که علیه مصونیت از مجازات تلاش‌می‌کنند، بلکه توهین به خانواده‌های روزنامه‌نگاران و زندانیان‌ سیاسی است که در زمان مسوولیت وی کشته شده‌اند».

مصطفی پورمحمدی، در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۷ معاون وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بود. او در جریان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان نزدیک به سازمان مجاهدین خلق، و چپ، نماینده‌ی وزارت اطلاعات در کمیته‌ی سه نفره‌ای بود که حکم اعدام این زندانیان را که در حال سپری کردن محکومیت حبس خود بودند، صادر می‌کرد.

دیده‌بان حقوق بشر، پیش از این نیز در تابستان سال ۱۳۸۴ و در جریان معرفی پورمحمدی به عنوان وزیر کشور در دولت نخست محمود احمدی‌نژاد، در گزارشی نقش مستقیم وی در جریان اعدام‌های سال ۶۷ را مستند کرده بود.

این سازمان حقوق بشری هم‌چنین در پاییز همان سال در ارتباط با گزارش‌هایی که از نقش پورمحمدی در قتل‌های زنجیره‌ای مخالفان در پاییز سال ۷۷ خبر می‌دادند، نامه‌ای را خطاب به او منتشر کرد و خواهان پاسخ‌گویی وی درباره این ادعاها شد.

جو استورک، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در ارتباط با معرفی پورمحمدی به عنوان وزیر دادگستری در دولت روحانی می‌گوید: «در سراسر مبارزات انتخاباتی، روحانی کرارا قول داد از که از حقوق مردم دفاع کند. اما انتخاب پورمحمدی برای وزارت دادگستری کاملا یک پیام ناامیدکننده در خصوص تعهد رییس‌جمهور جدید، به ویژه درباره‌ی احترام به تعهدات بین‌المللی ایران است.»

لوسی موریون، مدیر بخش تحقیقات سازمان گزارشگران بدون مرز، دیگر نهاد امضاکننده‌ی این بیانیه نیز تاکید می‌کند که «نباید تأثیر این انتخاب را بر روزنامه‌نگاران و تولید‌کنندگان خبر نادیده گرفت، آن هم در زمانی که مردم ایران بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به اطلاع‌رسانی مستقل دارند تا تصمیمات درستی بگیرند».

در این میان، هادی قائمی، مدیر کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با متهم کردن حسن روحانی به پشت کردن به وعده‌های انتخاباتی‌اش در زمینه‌ی حقوق بشر، از مجلس شورای اسلامی در ایران خواسته تا از تایید کردن پورمحمدی «اگر همچنان تا روز رای‌گیری به عنوان کاندیدا باقی بماند خودداری کند».

نظرتان را بنویسید