انتقاد توکلی از فعالیت‌های اقتصادی سپاه: به راحتی نمی‌توان نظامیان را از اقتصاد خارج کرد | رحیم‌صفوی: سپاه با نبوغ خود به سازندگی کمک کرد

Sepah_logo

تقاطع: احمد توکلی، عضو «اصول‌گرای» مجلس شورای اسلامی، خواستار «تصمیم قاطع حاکمیت» درباره حضور نظامیان در اقتصاد شد و گفت که دیگر به راحتی نمی‌شود آن‌ها را از اقتصاد خارج کرد. این در حالی است که فرمانده پیشین سپاه از عملکرد اقتصادی این نهاد نظامی دفاع کرد و آن را حاصل «تدبیر» رهبر جمهوری اسلامی دانست.

احمد توکلی، در گفتگویی با شماره‌ی اخیر هفته‌نامه اقتصادی تجارت فردا، در پاسخ به سوالی درباره حضور شرکت‌های وابسته به نهادهای نظامی در اقتصاد، گفت: «من همواره به دخالت نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی در اقتصاد انتقاد داشته‌ام. امروز هم، چنین دغدغه‌ای دارم. در گذشته تلاش‌هایی شد تا حضور نیروهای امنیتی و نظامی در اقتصاد کاهش پیدا کند. تاکید دارم که دو بار، در زمان آقای فلاحیان و در دوره آقای خاتمی، تلاش‌های من نتیجه داد.»

وی ادامه داد: «در دوره آقای احمدی‌نژاد هم حتماً به خاطر دارید که من و آقای نادران علیه واگذاری شرکت مخابرات موضع گرفتیم و سعی کردیم جلوی آن را بگیریم ولی ابعاد قضیه خیلی گسترده شده است.»

عضو دوره‌های اول، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه «امروز، زمانی است که حاکمیت باید در مورد حضور نظامیان در اقتصاد تصمیم قاطعانه بگیرد» افزود: «اگر تصمیم درست گرفته نشود، افرادی که قدرت نظامی دارند، دارای قدرت اقتصادی هم می‌شوند و به آنجا می‌رسند که قدرت سیاسی را هم در دست بگیرند.»

به گفته آقای توکلی، فعالیت‌های اقتصادی سپاه از دهه ۷۰ و زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی آغاز شد اما دولت احمدی‌نژاد «بیشترین سهم» را در گسترش فعالیت شرکت‌های وابسته به سپاه داشته است.

توکلی با بیان این‌که «نظامیان ما با سلام و صلوات وارد بازار‌ها شده‌اند اما دیگر نمی‌شود آن‌ها را به راحتی خارج کرد» گفت که «آن‌ها در رقابتی نابرابر، رقیب بخش خصوصی هستند اما آن‌قدر امتیاز دارند که به راحتی برنده خیلی از پروژه‌ها می‌شوند».

به گفته‌ی او، «رابطه نظامیان و برخی مدیران خیلی نزدیک است. تا دیروز هم‌رزم و هم‌سنگر در فداکاری برای ملت بوده‌اند و طبعاً امروز راحت‌تر اعتماد جلب می‌کنند».

هم‌زمان با این اظهارات احمد توکلی، یحیی رحیم‌صفوی، فرمانده سابق سپاه پاسداران در گفتگویی تلویزیونی، با دفاع از عملکرد سپاه در عرصه اقتصاد گفت: «این تدبیر رهبری انقلاب اسلامی است که یک نیروی کارآمد را در جهت سازندگی وارد کرد.»

سرلشگر رحیم صفوی که روز جمعه (۱۱ مرداد-۲ آگوست) در برنامه «شناسنامه» تلویزیون دولتی ایران سخن می‌گفت، افزود: «سپاه در بخش سازندگی خدمات زیادی را به ملت عزیزمان انجام داده است. من به عنوان فرمانده سپاه به واحدهای مختلف می‌گفتم: به هر روستایی که می‌رسید، جاده روستا را ترمیم کنید و با کمک مردم روستا به آبادی آن کمک کنید!»

مشاور و دستیار علی خامنه‌ای افزود: «ما ده‌ها هزار نیروی جوان داشتیم که آقا اجازه دادند بخشی از این نیرو‌ها را در بخش سازندگی کشور وارد کنیم. ۲-۳ درصد از پاسداران ما وارد بخش سازندگی شدند و با تجهیزاتی که در اختیار داشتیم کارهای مربوط به سازندگی کشور را انجام دادند.»

به گفته وی، «سپاه پاسداران با نبوغ خود برای کمک به دولت‌ها، مردم و سازندگی کشور فعالیت کرده است.»

رحیم صفوی در بخش دیگری از این گفتگو، با اشاره به اعتراضات دانشجویی تیرماه ۷۸ تصریح کرد که با شدت گرفتن اعتراض‌ها، حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و رییس جمهور کنونی بعد از یک هفته، مسوولیت کار را به سپاه سپرد و «سپاه بدون هیچ خون‌ریزی ظرف کمتر از ۵ ساعت مسأله را تمام کرد».

نظرتان را بنویسید