اخبار ضد و نقیض در خصوص جان باختن شهروند یارسانی پس از خودسوزی در مقابل مجلس

Yaresanis-Protest

تقاطع: در ادامه خودسوزی‌های اعتراضی پیروان آیین یارسان (اهل حق) در ایران، یکی دیگر از پیروان این آیین، در مقابل مجلس شورای اسلامی خود را به آتش کشید. این سومین مورد از خودسوزی شهروندان یارسانی طی کمتر از دوماه اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش وبسایت هرانا، «محمد قنبری»، شهروند یارسانی ۲۲ ساله اهل قزوین است که روز شنبه (۵ مرداد-۲۷ جولای) در اعتراض به بی‌توجهی حکومت جمهوری اسلامی به مشکلات پیروان این آیین، خود را در مقابل مجلس شورای اسلامی به آتش کشید.

خبرگزاری ایسنا از قول شاهدان عینی نوشته که این فرد «بدون هیچ صحبتی» و به صورت «ناگهانی» با ریختن بنزین خود را به آتش کشید و ماموران نیروی انتظامی به کمک رهگذران آتش را مهار کردند.

وی سپس به بیمارستان مطهری تهران منتقل شد و تحت تدابیر امنیتی و ممنوعیت از ملاقات قرار گرفت و تا لحظه‌ی تنظیم این گزارش، درباره‌ی جان باختن این جوان یارسانی، اخبار ضد و نقیضی منتشر شده است.

به نوشته هرانا، با اعلام این خبر، گروهی از هم‌کیشان آقای قنبری مقابل بیمارستان مطهری تجمع کردند و درحالی‌که ظهر روز شنبه، پزشکان بیمارستان از مرگ وی خبر داده بودند، با این وجود پلیس امنیت از مشاهده پیکر وی توسط خانواده و دوستانش جلوگیری کرده یک ساعت پس از اعلام مرگ او توسط پزشکان بیمارستان، نیروهای امنیتی اعلام کردند که محمد قنبری علی‌رغم ۹۰ درصد سوختگی با شوک احیا شده است و فعلا نفس می‌کشد.

بر اساس این گزارش، تجمع‌کنندگان یارسانی در مقابل بیمارستان مطهری معتقدند که پلیس برای کم کردن تنش و کنترل جمعیت خشمگین، خبر مرگ آقای قنبری را تکذیب کرده است.

پیش‌تر نیز دو عضو آیین یارسان به نام‌های حسن رضوی و نیکمرد طاهری، در ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه در مقابل فرمانداری همدان در اعتراض به «توهین ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به آیین یارسان» و «هتک حرمت» یک عضو زندانی این آیین به دلیل تراشیدن سبیل این زندانی، خود را به آتش کشیده و جان باخته بودند.

این دو حادثه باعث شد تا صدها نفر از شهروندان یارسانی برای چند روز دست به تجمعات اعتراضی بزنند.

گفتنی است پیروان آیین یارسان که از آن‌ها به «اهل حق» و «علیاللهی» نیز نام برده می‌شود، از اقوام کُرد ایران محسوب می‌شوند که بیشتر در استان‌های غربی ایران به ویژه کرمانشاه، ایلام، همدان و لرستان ساکن هستند. این آیین که در قرن هفتم هجری توسط سلطان اسحاق بنیان نهاده شد، از جمله اقلیت‌های دینی در ایران به شمار می‌رود که به رسمیت شناخته نمی‌شود و پیروان آن از حقوق شهروندی محروم هستند.

نظرتان را بنویسید