بازداشت مریم شفیع‌پور، فعال دانشجویی ستاره‌دار در تهران

Maryam-ShafiPour

تقاطع: یک فعال دانشجویی ستاره‌دار در ایران، روز شنبه (۵ مرداد-۲۷ جولای) پس از احضار به دادسرای امنیت تهران بازداشت و روانه‌ی زندان اوین شد.

به گزارش تقاطع، مریم شفیع‌پور، دانشجوی سابق رشته‌ی مهندسی کشاورزی گرایش آب دانشگاه بین‌المللی قزوین که پس از دو ترم تعلیق از تحصیل به دلیل فعالیت سیاسی از دانشگاه اخراج شده بود، ظهر روز شنبه برای بازجویی در دادسرای شماره دو “شهید مقدس” در زندان اوین حاضر شد که این حضور به بازداشت وی انجامید.

بازداشت خانم شفیع‌پور، دو هفته پس از آن صورت گرفته که ماموران امنیتی به منزل پدری او هجوم برده و پس از سه ساعت بازرسی کامل منزل، لپ‌تاپ وی و یکی دیگر از اعضای خانواده و نیز دو دستگاه گوشی موبایل و برخی دست‌نوشته‌های او را با خود بردند.

بر اساس برخی اخبار تاییدنشده، مریم شفیع‌پور به سلولی انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین که تحت کنترل وزارت اطلاعات است منتقل شده است.

در همین ارتباط یک منبع نزدیک به خانواده‌ی این فعال دانشجویی به تقاطع گفت که مادر وی از بیماری قلبی رنج می‌برد، و این خانواده‌ نگران آن هستند که بازداشت مریم، عواقب جبران‌ناپذیری برای مادرش داشته باشد.

مریم شفیع‌پور از فعالان ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۸۸ بود و در سال ۸۹ نیز از سوی دادگاه انقلاب قزوین به خاطر فعالیت‌های دانشجویی و وبلاگ‌نویسی به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

گفتنی است در هفته‌های اخیر پس از پیروزی حسن روحانی، بازداشت و احضار فعالان دانشجویی که در جریان انتخابات اخیر فعال بودند، در تهران و شهرهایی چون تبریز و شیراز شدت گرفته است.

احمد عسگری، از جمله فعالان دانشجویی است که از روز ۳۰ خرداد در تهران دستگیر شد و کماکان در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برد. هم‌چنین سایت‌های خبری از احضار ۱۳ تن از فعالان دانشجویی ستاد روحانی در شیراز به کمیته‌ی انظباطی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داده‌اند.

در این میان، فریبا پژوه، روزنامه‌نگاری که روز ۱۹ تیر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز شنبه (۵ مرداد) آزاد شده است.

نظرتان را بنویسید