بیانیه شدیداللحن دولت کانادا در اعتراض به ادامه حبس کاظمینی بروجردی؛ حکومت خامنه‌ای در بی‌اعتنایی به آزادی مذهبی و حقوق بشر گستاخ شده است

kazemeyni_boroojerdi

تقاطع: دولت کانادا با انتشار بیانیه‌ای شدید‌اللحن، نسبت به ادامه‌ی حبس حسین کاظمینی بروجردی، روحانی شیعه‌ی منتقد حکومت ایران اعتراض کرد و خواهان آزادی هرچه‌ سریع‌تر او پس از تحمل هفت سال زندان بدون وقفه‌ی او شد.

در این بیانیه‌ که روز جمعه (۲۶ جولای-۴ مرداد) از سوی آندره بنت، نماینده رسمی کانادا در امور مذهبی صادر شده، با اشاره به نیاز آقای بروجردی به «درمان پزشکی فوری»، تاکید شده که ادامه حبس منتقدانی هم‌چون او که «به نکوهش حکومت دیکتاتوری مذهبی آخوندهای واپس‌گرا و مرتجع می‌پردازند، ثابت می‌کند که حکومت خامنه‌ای در بی‌اعتنایی به آزادی مذهبی و حقوق بشر گستاخ شده است».

دولت کانادا در پایان بیانیه‌ی خود با تاکید بر این‌که «در کنار ایرانیانی که شجاعانه در برابر نقض نگران‌کننده حقوق بشر بی‌پرده سخن می‌گویند و از آزادی مذهبی دفاع می‌کنند، ایستاده است» از رژیم ایران خواسته تا «به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد و بازداشت و حبس غیر قانونی مخالفان دگراندیش و اعضای جامعه اقلیت‌های مذهبی را متوقف سازد».

حسین کاظمینی بروجردی که هوادار جدایی دین از حکومت و از مخالفان نظریه ولایت فقیه است در مهرماه سال ۱۳۸۵ بازداشت و پس از تحمل ماه‌ها زندان انفرادی و شکنجه‌های جسمی و روحی، از سوی دادگاه ویژه روحانیت به اتهاماتی چون “اقدام علیه امنیت ملی”، “ارتباط با بیگانگان” و “ادعای دروغین در خصوص ارتباط با امام زمان” به ۱۱ سال زندان محکوم شد. در جریان دستگیری کاظمینی بروجردی، درگیری‌های خونینی میان نیروهای انتظامی و امنیتی از یک‌سو و صدها نفر از هواداران او رخ داد و تعداد زیادی از هواداران این روحانی نیز توسط دستگاه امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

او در هفت سال گذشته از حق مرخصی محروم بوده و آن‌گونه که گیتی پورفاضل وکیل وی در گفتگویی با رادیوفردا در اردیبهشت‌ماه سال جاری اظهار داشته، وی در این مدت اجازه‌ی دیدار با موکلش را نداشته و حتی در جلسات دادگاه آقای بروجردی نیز نتوانسته بود حضور پیدا کند.

 

نظرتان را بنویسید