قدردانی بهایی زندانی و ده‌ها تن از فعالان مدنی و سیاسی از محمد نوری‌زاد

Nurizad-Kiss-little-Bahaeis-feet

تقاطع: ده‌ها نفر از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار نامه‌ای خطاب به محمد نوری‌زاد از دلجویی وی از فرزند خردسال یک زوج بهایی زندانی تقدیر کردند. کامران رحیمیان، پدر این کودک نیز با ارسال نامه‌ای از زندان رجایی‌شهر کرج، از اقدام این نویسنده و سینماگر منتقد رهبر جمهوری اسلامی قدردانی کرد. این در حالی است که آقای نوری‌زاد به تازگی به اتهام «توهین به کتاب الله» به دادسرا احضار شده است.

بیش از یکصد و پنجاه تن از فعالان سیاسی، مدنی، روزنامه‌نگار و مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ی خود به محمد نوری‌زاد، با اشاره به حضور او در منزل کامران رحیمیان و فاران حسامی، زوج بهایی در بند و دیدار با فرزند خردسال ایشان، تاکید کرده‌اند که «مادام که خط قرمز‌ها، کرامت انسانی و حقوق اولیه شهروندان را شامل شوند، نتیجه‌ای جز تداوم و بازتولید فرهنگ استبداد نخواهد بود».

این نامه با انتقاد از «سکوت معنادار جامعه روشنفکری، فعالان سیاسی و مدنی و نواندیشانِ دینی ایرانی، سرانِ شناخته شده جریانِ اصلاح‌طلبی، مراجع تقلید شیعه و داعیه‌داران آزادی، عدالت و دین در انقلاب اسلامی» نسبت به ظلم‌های بی‌شمار بر اقلیت‌های مذهبی و دینی و به ویژه بهاییان طی سال‌های اخیر ابراز تاسف کرده است.

امضاکنندگان در پایان ضمن تقدیر از «اقدام شجاعانه» آقای نوری‌زاد، نقض نقض گسترده حقوق تمامی اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران را محکوم و تاکید کرده‌اند که «نادیده گرفتنِ تبعیض نهادینه علیه اقلیت‌ها نه تنها مصداق اعتدال‌گرایی نیست، بلکه به منزله‌ی تایید بر ستم آشکارِ رفته بر ایشان است».

هم‌زمان با انتشار این نامه‌، کامران رحیمیان نیز با ارسال نامه‌ای از زندان رجایی شهر کرج، با شرح مختصری از وضعیت‌اش نوشت که حدود دو سال است که بدون حتی یک روز مرخصی در زندان به سر می‌برد و طی این مدت هر دو هفته یک بار امکان ملاقات با فرزندش، آرتین، را داشته و در بیش از یک سال زندانی بودن همسرش فقط دو بار با وی ملاقات کرده است.

آقای رحیمیان در این نامه آرزو کرده که «هیچ انسانی در مقابل انسانی دیگر از روی شرم زانو نزند» و «همه کودکان صرف نظر از اینکه در چه خانواده‌ای و با چه اعتقادی بزرگ می‌شوند، فرصت یادگیری و کسب آگاهی بیابند».

کامران رحیمیان و فاران حسامی، زوج بهایی و از استادان دانشگاه آنلاین بهاییان به اتهام «عضویت در جامعه بهایی» و «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» هر کدام به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. محمد نوری‌زاد، روز ۲۴ تیرماه با حضور در منزل این زوج زندانی، پای فرزند خردسال آن‌ها را بوسید و از طرف همه کسانی که باعث ظلم به بهاییان شده‌اند، از این کودک پوزش طلبید. آرتین رحیمیان، هم‌اکنون با پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می‌کند.

او چند روز بعد در وبسایت شخصی‌اش نوشت که صبح روز شنبه (۲۹ تیر-۲۰ جولای) احضاریه‌ای به اتهام «توهین به کتاب الله» دریافت کرده است. این احضاریه سه روز به آقای نوری زاد فرصت داده تا خود را به دادسرای ناحیه ۲۳ تهران معرفی کند.

نظرتان را بنویسید