نجات ۱۸۹ نفر از سرنشینان قایق پناه‌جویان در آب‌های اندونزی؛ ۹ پناه‌جو کشته شدند

عکس از آسوشیتدپرس
عکس از آسوشیتدپرس

تقاطع: قایق گروهی از پناه‌جویان که بیشتر آنان ایرانی و عازم استرالیا بودند، در آب‌های اندونزی غرق شد. تا لحظه‌ی تنظیم این گزارش، مرگ دست کم ۹ نفر از سرنشینان این قایق تایید شده است.

بر اساس گزارش‌ها، این قایق عصر روز سه‌شنبه (یکم مرداد-۲۳ جولای) در نزدیکی ساحل جایانتی دهکده سیدوان در آب‌های جاوه دچار سانحه گردید و غرق شد. امدادگران محلی در اندونزی شمار سرنشینان این قایق را بیش از ۲۰۰ نفر تخمین زده‌اند که طبق آخرین خبر‌ها تاکنون ۱۸۹ نفر از سرنشینان آن نجات یافته‌اند.

گروهی از امدادگران استرالیایی و اندونزیایی برای عملیات نجات در محل سانحه حضور یافته‌اند. با این حال هنوز آمار دقیقی از شمار کشته یا ناپدیدشدگان اعلام نشده اما مرگ نه نفر و از جمله دو کودک زیر پنج سال تایید شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اکثر مسافران این قایق ایرانی و بقیه عمدتا اهل عراق و سریلانکا بوده‌اند.

این نخستین بار نیست که پناه‌جویانی که عازم استرالیا هستند، در آب‌های اندونزی دچار حادثه می‌شوند. در یکی از آخرین موارد، روز ۲۳ تیرماه، یک قایق که حامل ۹۷ پناه‌جو بود، در آب‌های جزیره کریسمس در جنوب شرق آسیا دچار حادثه شد که طی آن نه نفر و از جمله یک کودک کشته و ناپدید شدند.

در همین حال، با افزایش شمار پناه‌جویان و مهاجران غیرقانونی ایرانی به استرالیا، دولت این کشور از مقامات اندونزی خواست که شرایط سخت‌تری را برای دادن روادید به شهروندان ایرانی لحاظ کند. در واکنش نیز دولت اندونزی اعلام کرد که از پایان مرداد ماه صدور روادید برای شهروندان ایرانی در فرودگاه‌های این کشور متوقف خواهد شد و ایرانیان پیش از سفر به این کشور باید برای اخذ روادید اقدام کنند.

روزنامه گاردین در شماره روز پنجشنبه، ۲۷ تیرماه خود گزارش داده بود که حدود «یک سوم» افرادی که از طریق قایق خود را به استرالیا می‌رسانند ایرانی هستند به طوری‌که از ۱۵۶۱۰ پناه‌جویی که از ابتدای سال ۲۰۱۳ تاکنون وارد استرالیا شده‌اند، ۵۵۴۱ تن، ایرانی بوده‌اند.

نظرتان را بنویسید