افشاگری روزنامه نزدیک به قالیباف درباره علی یونسی: برای توده‌ای‌ها حکم اعدام صادر می‌کرد

Rouhani-Younesi

تقاطع: درحالی‌که در روزهای اخیر، شایعاتی در خصوص مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با معرفی علی یونسی به عنوان وزیر اطلاعات از سوی حسن روحانی در فضای رسانه‌ای ایران منتشر شده است، روزنامه‌ی تهران امروز، نزدیک به محمدباقر قالیباف، در اقدامی کم‌سابقه وزیر اطلاعات دولت خاتمی را به صدور احکام اعدام برای مخالفین چپ و مارکسیست در سال‌های اول انقلاب متهم کرد.

“تهران امروز” در گزارشی با عنوان «چه کسانی می‌خواهند وزارت اطلاعات به یونسی برسد؟» که در شماره روز یکشنبه (۳۰ تیر-۲۱ جولای) این روزنامه منتشر شده نوشته است که علی یونسی «در نیمه دوم سال ۱۳۶۲ در مقام ریاست شعبه دادگاه نظامی، بیش از ۱۰۰ نفر از اعضای شبکه مخفی و نظامی حزب توده ایران و ۳۰ نفر از اعضای سازمان فداییان، شاخه اکثریت را محاکمه و برخی را نیز به اعدام محکوم کرد».

این گزارش با اشاره به چرخش یونسی از محافظه‌کاری به اصلاح‌طلبی پس از دوم خرداد ۷۶، دوران وزارت اطلاعات او در دولت خاتمی را که با «راهبرد تبدیل دشمنان به مخالفان و جذب مخالفان»  همراه بود، ناموفق خوانده و خاطرنشان کرده که این راهبرد «تنها فضا را برای یکه‌تازی تندروها و افراطیون گشود».

به گفته‌ی تهران امروز، علی یونسی که چه در زمان کمپین انتخاباتی حسن روحانی و چه پس از پیروزی او در انتخابات، از جمله نزدیک‌ترین افراد به وی بوده، مخالفان زیادی در مجلس شورای اسلامی دارد که این موضوع باعث شده «شانس چندانی برای رای‌آوری» نداشته باشد.

این روزنامه یونسی را به تندروی سیاسی متهم کرده و نوشته که او ممکن است وزارت اطلاعات را به «محلی برای تسویه‌حساب‌های سیاسی» تبدیل کند و از این رو قرار گرفتن وی در این سمت به معنی «جدال وی با دستگاه‌های قانونی و رسمی کشور» خواهد بود.

به نظر می‌رسد که اقدام روزنامه‌ی نزدیک به شهردار تهران در افشای اقدامات علی یونسی در سال‌های دهه‌ی شصت با هدف ضربه زدن به محبوبیت او در میان حامیان اصلاح‌طلبش صورت می‌گیرد. یونسی در سال‌های اخیر از جمله افراد نزدیک به محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی بود و فرزند وی نیز در جریان اعتراضات به نتیجه‌ی انتخابات خرداد ۸۸ بازداشت شد و مدتی را در زندان اوین سپری کرد.

در محافل سیاسی گفته می‌شود که شخص رهبر جمهوری اسلامی با معرفی او به عنوان وزیر اطلاعات به شدت مخالف است. از حجت‌الاسلام شفیعی، معاون علی یونسی در زمان صدارتش بر وزارت اطلاعات، به عنوان شخص جایگزین حسن روحانی برای این پست نام برده می‌شود. شفیعی، در سال‌های اخیر از مشاوران دفتر رهبر جمهوری اسلامی بوده است.

نظرتان را بنویسید