پیام تسلیت فدراسیون کوهنوردی به خانواده سه کوهنورد ایرانی مفقودشده در هیمالیا؛ جستجوها بدون نتیجه ادامه دارد

Iranian-lost-Climbers

تقاطع: تلاش‌ها برای یافتن سه کوهنورد مفقود شده ایرانی در کوه‌های هیمالیا هم‌چنان بی‌نتیجه مانده و رییس فدراسیون کوهنوردی پاکستان از توقف جستجو برای یافتن این کوهنوردان خبر داده است. فدراسیون کوهنوردی ایران نیز با صدور بیانیه‌ای، با «خانواده‌های جان‌باختگان» اعلام هم‌دردی کرده است.

تیم کوهنوردی «باشگاه آرش» ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه توانسته بود از مسیر جدیدی به نام «ایران» قله ۸۰۴۷ متری برودپبک در هیمالیا را فتح کند اما پویا کیوان، آیدین بزرگی و مجتبی جراحی نتوانستند مسیر بازگشت به چادر خود در ارتفاع کمتر را پیدا کنند و در ارتفاعی بین ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ متری سرگردان شدند. آن هم در حالی‌که دو عضو دیگر این گروه، رامین شجاعی و افشین سعیدی در چادر حضور داشتند.

با بررسی GPS تلفن ماهواره‌ای مشخص شد که کوهنوردان ایرانی، در تشخیص گردنه مابین قله اصلی و فرعی دچار اشتباه شده‌اند.

آخرین تماس این کوهنوردان ساعت ۱۹:۳۰ روز شنبه صورت گرفت که طی آن آیدین بزرگی، از «سرمازدگی» و «سرگردانی خود در یافتن مسیر» خبر داده بود.

وی پیش‌تر و در روز پنج‌شنبه نیز طی تماس تلفنی با نامساعد توصیف کردن حال پویا کیوان و مجتبی جراحی، از پاره شدن چادر و اتمام آذوقه و آب همراه خبر داده و تقاضای کمک کرده بود.

منظور حسین، رییس باشگاه کوهنوردی آلپن پاکستان روز یکشنبه (۳۰ تیر-۲۱جولای) اعلام کرد که عملیات جستجو و نجات سه کوهنورد ایرانی متوقف شده و هلیکوپتری که برای جستجو فرستاده شده بود، فراخوانده شده است.

این در حالی است که بهزاد ترکاشوند، سخنگوی ستاد پیگیری صعود به برودپیک روز دوشنبه ۳۱تیرماه در گفتگو با خبرگزاری مهر، با تاکید بر ادامه فعالیت‌ها برای یافتن کوهنوردان مفقود شده گفت: «آقای منظور حسین نظر شخصی خودش را عنوان کرده است ما یک هلیکوپتر را با هزینه شخصی به صورت آماده‌باش در آورد‌ه‌ایم و با گروه‌های امداد و نجات نیز مذاکرات خوبی داشته‌ایم.»

هم‌زمان، یک دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در پاکستان نیز با تایید ادامه فعالیت گروه‌های تجسس به خبرگزاری ایسنا گفت که مکان آخرین تماس کوهنوردان در نزدیکی مرز چین بوده و از این رو، «سفارت ایران در چین نیز برای پیگیری وضعیت این افراد فعال شده و عملیات تجسس در آن مناطق در حال پیگیری است».

این در حالی است که فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که تیم کوهنوردی باشگاه «آرش» به دلیل «عدم انجام کامل امور» و «سلسله مراتب لازم»، حائز شرایط لازم برای بررسی و اخذ مجوز شورای برون‌مرزی قرار نگرفته بود.

این بیانیه ضمن همدردی با خانواده «کوهنوردان جان باخته» افزوده است که پیگیری‌ها در این خصوص هم‌چنان ادامه دارد.

هادی صابر، دبیر فدراسیون کوهنوردی ایران نیز به خبرگزاری ایسنا گفت که این گروه «در قالب یک گروه مستقل صعود را انجام دادند و هیچ مجوزی از فدراسیون کوهنوردی به عنوان متولی کوهنوردی کشور نگرفته بودند».

در همین حال، سایت بازتاب روز شنبه ۳۰ تیر با اشاره به «سنگ‌اندازی‌های متعدد» و «عدم حمایت‌های کافی» از این گروه، متن نامه‌ای از آیدین بزرگی، یکی از سه کوهنورد مفقود شده را منتشر کرده که وی پیش از سفر آن را در اختیار کوهنوردی به نام پرستو ابریشمی قرار داده بود تا بعد از فتح قله، آن را در وبلاگ خود منتشر کند.

آقای بزرگی در این نامه نوشته است: «عزم ما نیازی به اجازه پشت میز نشینانی ندارد که خود را رییس و سرپرست می‌دانند، که خود را تافته جدا بافته می‌دانند، که خود را نخبه می‌پندارند.»

وی می‌نویسد: «می‌گوییم بترسید، دیر یا زود سردمداری‌تان به پایان می‌رسد، می‌گوییم این صعود برای شما کابوس است و این کابوس رویای ماست. می‌گوییم نتوانستن برای ما ننگ نیست، قله برای ما هدف نیست. می‌گوییم جرأت نداشتن ننگ است، هراسیدن ننگ است، درجا زدن ننگ است.»

قله برودپیک یا K۳ دوازدهمین قله بلند در دنیا با ارتفاع ۸۰۴۷ متر در سلسله جبال هیمالیا و در شمال شرقی پاکستان قرار دارد.

نظرتان را بنویسید