بازداشت چند ساعته رییس دفتر و توقیف اموال شبکه «العالم» در قاهره

هجوم نیروهای امنیتی مصر به دفتر العالم در قاهره

تقاطع: رییس دفتر شبکه تلویزیونی «العالم» در قاهره توسط نیروهای امنیتی مصر بازداشت و برای بازجویی به دادستانی این کشور منتقل شد. کلیه دستگاه‌ها و آرشیو این شبکه تلویزیونی عرب زبان وابسته به جمهوری اسلامی نیز توقیف شده است.

به گزارش وب‌سایت شبکه تلویزیونی «العالم»، ماموران امنیتی مصر عصر روز شنبه (۲۹ تیر-۲۰جولای) با حمله به دفتر این شبکه تلویزیونی وابسته به جمهوری اسلامی، «احمد السیوفی» رییس دفتر این شبکه را به دلیل «فعالیت بدون مجوز» بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه‌ آزاد کردند.

به نوشته «العالم»، پیش‌تر تقاضای مسوولان این شبکه برای دریافت مجوز بار‌ها رد شده بود اما یک ماه قبل و در آخرین مورد، «این درخواست مورد موافقت مسوولان مصری قرار گرفته بنا بود که تا دور دیگر مجوز فعالیت آن صادر شود».

در همین حال، «احمد السیوفی»، رییس دفتر شبکه العالم در قاهره، در گفتگوی تلفنی با شبکه «صدی البلد» ضمن تایید بازداشت خود گفت: «۱۰ سال است که با موافقت همه طرف‌های امنیتی مصری در حال فعالیت هستیم و نمی‌دانیم چرا اکنون چنین برخوردی با ما شده است.»

به نوشته وب‌سایت این شبکه تلویزیونی، دادستانی مصر هم‌چنین وجود دستگاه پخش ماهواره موسوم به “اس.ان.جی” را دیگر دلیل بازداشت رییس شبکه العالم اعلام کرده است.

با این حال، «احمد السیوفی» این ادعا را «بی‌اساس» خواند و گفت: «دادستانی کل در این حکم مدعی شده که دستگاه پخش ماهواره‌ای در دفتر شبکه العالم وجود دارد، ولی نیروهای امنیتی چنین دستگاهی را پیدا نکردند، با این وجود آنان همه تجهیزات و لوازم را مصادره کردند.»

به نوشته «العالم» این نخستین بار نیست که دفتر این شبکه تلویزیونی مورد حمله نیروهای امنیتی مصر قرار گرفته است. دفتر «العالم» از آغاز انقلاب مصر در بهمن ۸۹ (ژانویه ۲۰۱۱) تاکنون چهار بار شاهد حمله ماموران امنیتی بوده است.

مقامات تهران هنوز هیچ واکنشی نسبت به واقعه نشان نداده‌اند.

گفتنی است روابط سیاسی تهران و قاهره از انقلاب اسلامی تاکنون تیره بوده است اما بعد از سقوط حسنی مبارک تلاش‌هایی برای بهبود روابط دو کشور صورت گرفت.

با این حال، بعد از ابراز نگرانی جمهوری اسلامی از برکناری مرسی در ۱۲ تیرماه، وزارت امور خارجه مصر با صدور اطلاعیه‌ای، دولت ایران را به «مداخله در امور داخلی مصر» و «عدم درک صحیح از ماهیت دموکراتیک تحولات» این کشور متهم کرد.

مقامات تهران در واکنش اعلام کرده بودند که «به تصمیم مردم مصر» احترام می‌گذارند.

نظرتان را بنویسید