نگرانی از وضعیت جسمی چهار زندانی سیاسی در ایران

Sick-Prisoners-Iran
از راست به چپ: حسین رونقی – رضا شهابی – محمدرضا پورشجری – علی ناظری

تقاطع: منابع حقوق بشری، وضعیت جسمی چهار فعال سیاسی در زندان‌های ایران را نگران‌کننده توصیف می‌کنند. گزارش تقاطع در خصوص وضعیت این چهار نفر را در ادامه بخوانید.

علی ناظری

بر اساس گزارش‌ها، علی ناظری، دندان‌پزشک و فعال مدنی نزدیک به جبهه ملی ایران، در حالی‌که در بهداری زندان اوین بستری بود، بر روی برانکارد از زندان خارج و برای سپری کردن باقی محکومیت خود به زندان زابل منتقل شده است.

آقای ناظری نخستین بار در خرداد ماه 89، بازداشت و پس از 42 روز با قرار وثیقه آزاد شد. او در سال 90 از سوی پیرعباسی، قاضی شعبه‌ی 26 دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در زندان زابل و ده سال تبعید در این شهر محکوم شد که این حکم پس از تایید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران، چند هفته پیش با انتقال او به بند 350 زندان اوین به اجرا درآمد.

حسین رونقی

در همین حال، حسین رونقی ملکی، وبلاگ‌نویس و فعال در زمینه‌ی آزادی اینترنت نیز که در حال سپری کردن دوران محکومیت 15 ساله‌ی خود در زندان اوین است، بار دیگر با مشکلات مربوط به کلیه‌ی آسیب‌دیده‌اش روبه‌رو شده است.

احمد رونقی ملکی، پدر این زندانی سیاسی، در نامه‌ای که یک ماه قبل خطاب به دادستان تهران نوشت، و روز گذشته (سه‌شنبه 25 تیر-16 جولای) رسانه‌ای شد، با اشاره به عدم تمدید مرخصی استعلاجی فرزندش در آستانه‌ی برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری اخیر، خاطرنشان کرده که حسین رونقی، فرزندم حسین در حال حاضر، «با درد شدید کلیه‌ها، خون‌ریزی و سوزش ادرار» روبه‌رو است و نیاز دارد که به طور مداوم به پزشک متخصص مراجعه کند.

آقای رونفی تاکید کرده که «آب و هوای زندان و غذای نامناسب برای سلامت حسین مضر است و جانش را به خطر می‌اندازد».

رضا شهابی

رضا شهابی، فعال کارگری، دیگر زندانی سیاسی است که وضعیت جسمی‌اش در زندان اوین، وخیم گزارش شده است.

به گفته‌ی محمود صالحی، سخنگوی کمیته دفاع از این زندانی سیاسی در ایران، آقای شهابی که تا اردیبهشت‌ماه گذشته در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد، از زمان بازگشت به زندان، از درد شدید گردن، دیسک کمر و فشار خون رنج برده و درخواست‌های او و خانواده‌اش برای اعزام به بیمارستان و معاینه توسط پزشک متخصص، مورد موافقت قرار نگرفته است.

آقای صالحی به کمیته گزارشگران حقوق بشر گفته که در بهداری زندان اوین به رضا شهابی، «تنها داروهای خواب‌آور و مسکن‌های پرعوارض» تجویز شده است و عدم توجه به درخواست‌های او باعث شده تا بار دیگر به آغاز اعتصاب غذا فکر کند.

این عضو هیات مدیره‌ی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، سال گذشته نیز هفته‌ها در اعتصاب غذا به سر برده بود.

گفتنی است دوره‌ی محکومیت رضا شهابی، فروردین ماه سال آینده به پایان می‌رسد.

محمدرضا پورشجری

و بالاخره اینکه، محمدرضا پورشجری، وبلاگ‌نویس 51 ساله‌ی زندانی در زندان مرکزی کرج، با عود پروستات مواجه شده است به طوری‌که از چند روز گذشته، دیگر نمی‌تواند ادرار کند.

میترا پورشجری دختر این زندانی سیاسی، به هرانا گفته که پدرش از یک سال و نیم قبل دچار ورم پروستات شده ولی این عارضه، تحت تاثیر مشکلات شدید قلبی او، با کم‌توجهی روبه‌رو گردیده است.

به گفته‌ی او، مسوولان بهداری زندان در پاسخ به درخواست محمدرضا پورشجری برای معاینه‌ و معالجه بیماری‌اش گفته‌اند که باید تا دو هفته‌ی دیگر که دکتر متخصص به زندان می‌آید، منتظر بماند.

محمدرضا پورشجری که با نام مستعار سیامک مهر وبلاگ‌نویسی می‌کرد، روز ۲۱ شهریور ماه ۱۳۸۹ در منزلش در شهر کرج بازداشت شد. او هفت ماه را در سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج تحت شکنجه‌های فیزیکی و روحی قرار داشت. او در دو پرونده‌ی جداگانه، مجموعا به 4 سال زندان محکوم شده است.

نظرتان را بنویسید