«کادوی سیاسی» دولت به صداوسیما، بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان می‌ارزد

AhmadiNejad-Zarghami

تقاطع: یک روز پس از برگزاری همایش «نکوداشت محمود احمدی‌نژاد» توسط صدا و سیما، هیات دولت ۸۵ هکتار از زمین‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران را به صدا و سیما واگذار کرد. کار‌شناسان، بهای این زمین‌ها را بالغ بر ۳۴ هزار میلیارد تومان تخمین زده‌اند.

اکبر ترکان، نماینده حس روحانی در امور انتقال دولت با انتقاد از این اقدام آن را «کادوی سیاسی دولت به صدا و سیما» بخاطر برگزاری مراسم نکوداشت احمدی‌نژاد توصیف کرد.

وی که روز پنج شنبه (۲۰ تیر-۱۱جولای) با خبرگزاری فارس سخن می‌گفت، افزود: «اگر دولت قصد چنین کاری را به صورت عادی داشت، هشت سال برای این کار فرصت بود و می‌توانستند مثلا شش ماه قبل این کار را انجام دهند.»

ترکان «بذل و بخشش»‌ها و «انتصاب»‌های صورت گرفته توسط دولت در آخرین روز‌ها را «ناشایست» خواند و از دولت خواست که امور مربوط به واگذاری و انتصاب‌ها را به دولت بعدی بسپارد.

در واکنش، روابط عمومی سازمان صداوسیما، روز شنبه با صدور اطلاعیه‌ای به شدت از اظهارات آقای ترکان انتقاد کرد و «واگذاری دست کم بخشی از این زمین‌ها به صداوسیما را نیازمند موافقت مجلس» دانست.

این در حالی است که نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، این اقدام دولت را «حاتم‌بخشی احمدی‌نژاد در آخرین روزهای عمر دولت دهم» خواند و گفت: «احمدی‌نژاد سعی داشته با این اقدام دولت بعدی و صداوسیما را وارد چالش جدی با یکدیگر کند.»

وی با اشاره به شبهاتی مبنی بر «وقفی بودن این زمین‌ها» گفت که «اگر این خبر صحت داشته باشد واگذاری آن‌ها به رسانه ملی خلاف قانون است و اداره اوقاف و امور خیریه باید در مورد آن تصمیم‌گیری کند».

از سوی دیگر، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی روز شنبه در یک نشست خبری، تهدید کرد: «چنانچه این اقدام متوقف نشود، با انتشار نامه‌ای سرگشاده به همراه تمام مدیرانم استعفا خواهم داد.»

کاظم اکبرپور افزود: «به هیچ عنوان زیر بار واگذاری نمایشگاه به صداوسیما نخواهم رفت و اگر قرار باشد به خاطر این مخالفت در دولت نباشم قطعا در دولت نخواهم ماند اما تا زمانی که پست دولتی در نمایشگاه دارم، این اجازه را نخواهم داد.»

در این میان، روزنامه دنیای اقتصاد، چاپ تهران، در شماره روز یکشنبه (۲۳ تیر-۱۴ جولای) خود طی گزارشی به بررسی بهای زمین‌های واگذار شده به صداوسیما پرداخت.

این گزارش از قول عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک نوشته که اگر این زمین‌ها از «کاربری تجاری» برخوردار باشند، بهای هر مترمربع آن بالغ بر ۴۰ میلیون تومان خواهد بود و در این صورت، کل این زمین‌ها چیزی در حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت.

گفتنی است در مراسم بزرگداشت احمدی‌نژاد در صداوسیما، عزتالله ضرغامی ضمن قدردانی از «هشت سال تلاش جهادی» احمدی‌نژاد، عبارات اغراق‌آمیزی هم‌چون «گنج و ذخیره بزرگ بیت‌المال» و «شخصیت بزرگ و تاریخ‌ساز جهانی» درباره وی به کار برده بود.

One thought on “«کادوی سیاسی» دولت به صداوسیما، بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان می‌ارزد

 1. دوست عزیز
  لطفا در گزارشها برای آوردن اعداد دقت بیشتری بکنید.
  مساحت نمایشگاه تهران حتی یک کیلومتر مربع نیست که شما زدی ۸۵۰ کیلومتر مربع (۸۵ هزار هکتار)
  باید در نطر داشته باشیم که کل ناحیه شهری تهران ۷۳۰ کیلومتر مربع است.
  علاوه بر این با مساحت ذکر شده توسط شما، قیمت هر متر مربع ۴۰ هزار تومان می شود که الان در روستاها هم به این قیمت نیم شود زمین خرید.
  —————————————————-
  ۸۵ هکتار درست است. با سپاس از نکته‌سنجی شما.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: