انتقاد رییس انجمن کلیمیان ایران از اظهارات احمدی‌نژاد در رد هُلوکاست: آب تطهیر بر پیکر پوسیده فاشیسم نریزید

Haroun-Yeshayaei-Ahmadinejad

تقاطع: سه روز پس از آن‌که محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، در سخنانی، ادعاهای خود در خصوص افسانه بودن هلوکاست را تکرار و از طرح آن دفاع کرد، رییس انجمن کلیمیان ایران با انتشار یادداشتی در روزنامه‌ی شرق، چاپ تهران، با انتقاد از این سخنان، هلوکاست را «جنایت آشکار» علیه یهودیان خواند که ارتباطی به «صهیونیسم» ندارد.

هارون یشایایی، در این یادداشت که روز چهارشنبه (۱۹ تیر-۱۰ جولای) منتشر شده، گفته که «هلوکاست آن طور که بعضی به کرات تکرار می‌کنند، سناریو ساخته‌شده از طرف باندهای صهیونیستی یا لابی یهودیان در اروپا و آمریکا نبوده» بلکه «یک اقدام سازمان‌یافته از طرف فاشیست‌های هیتلری بود که به‌وسیله جوخه‌های مرگ نازی‌ها اجرا شد و هدف آن یهودی‌کشی و به قول خودشان پاک‌سازی اروپا از وجود یهودیان بود».

وی در ادامه، با تاکید بر این‌که «فرهنگ ایرانی هرگز پذیرای تعصبات نژادی–قومی و مذهبی نبوده» پرسیده که «چه لزومی دارد ما ایرانیان با آن سابقه درخشان فرهنگی آب تطهیر بر پیکر پوسیده فاشیسم و تفکر نژادپرستانه آن بریزیم و  این جنایت آشکار را کم‌اهمیت و غیرواقع نشان دهیم؟»

رییس انجمن کلیمیان ایران، در پایان خاطرنشان کرده که «در تمام اسناد رایش‌ سوم و سخنرانی‌های هیتلر، هیملر و گوبلز، یهودیان هم‌واره به‌عنوان نژاد یهود مورد افترا، تهمت و تعرض قرار می‌گرفتند و در هیچ‌یک از اسناد رایش‌سوم و سخنرانی و نوشته‌های تئوریسین‌های آنها کلمه‌ای از صهیونیسم وجود ندارد».

روز یکشنبه (۱۶ تیر-۷ جولای)، محمود احمدی‌نژاد، در مراسمی که برای “تجلیل” از وی در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیمای جمهوری اسلامی برگزار شد، گفت که هلوکاست «تنها امر قدسی در مکتب سرمایه‌داری بود» و زیر سوال بردن آن از سوی او، «ستون فقرات سرمایه‌داری را متلاشی کرد». وی افزود که در این موضوع هم‌چون یک «بسیجی بی‌ترمز، سرش را پایین انداخت و ورود کرد».

این اظهارات احمدی‌نژاد، تاکیدی بر ادعاهای پیشین او در رد هلوکاست به شمار می‌آید که از زمان روی کار آمدن در سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۵) بارها بر زبان آورده است. او نخستین بار در همان سال، در یک سخنرانی در زاهدان، هلوکاست را یک افسانه خواند و پس از آن، این موضوع، به جزیی جدانشدنی از سخنرانی‌های او در مجامع بین‌المللی و مصاحبه‌های او با خبرنگاران خارجی تبدیل شد.

نظرتان را بنویسید