بازداشت ده‌ها دلال ارز در ایران به درخواست دولت روحانی

Currency-Bazar-Iran

تقاطع: یک مقام دولتی در ایران از بازداشت ۴۸ نفر به اتهام «دلالی غیرقانونی ارز» و «ناامن کردن و بر هم زدن ثبات بازار» خبر داد.

عبدالمجید اجتهادی، مدیر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در “سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران” روز چهارشنبه (۱۸ آذر-۹ دسامبر) به خبرگزاری‌های ایران گفت: «امروز ۴۸ نفر از دلالان غیرقانونی ارز که با خرید و فروش غیرموجه ارز، ثبات این بازار را برهم زده بودند دستگیر شدند و ۲۳۰ هزار دلار به همراه مقادیر دیگری ارز از آنان کشف و ضبط شد.»

آقای اجتهادی با بیان این‌که «این افراد بر اساس گزارش‌ها و اعلام بانک مرکزی شناسایی و با همکاری نیروی انتظامی و سازمان تعزیرات حکومتی دستگیر شده‌اند» افزود که «این طرح برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز ادامه خواهد داشت».

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد که «تعداد دیگری از این متخلفان که تلاطم در بازار ارز ایجاد کرده‌اند از سو بانک مرکزی شناسایی وبه زودی دستگیر خواهند شد».

به گفته‌ی این مقام دولتی، مجازات بازداشت‌شدگان، «ضبط ارزهای مکشوفه و پرداخت جریمه نقدی از ۲ تا ۴ برابر مقدار ارز کشف‌شده» خواهد بود.

برخورد دوباره‌ی دولت و بانک مرکزی با دلالان ارز در ایران در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر نرخ دلار امریکا در ایران به بیش از ۳۶۵۰ تومان رسیده که بالاترین بهای این ارز از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی در تابستان ۱۳۹۲ به شمار می‌رود.

پیش‌تر در جریان سقوط بی‌سابقه‌ی ارزش ریال ایران در پاییز ۱۳۹۱ نیز بانک مرکزی و دولت احمدی‌نژاد اقدام به بازداشت شماری از دلالان شناخته‌شده‌ی بازار ارز کرده بودند.

نظرتان را بنویسید