یک زن در سیاهکل گیلان به سنگسار محکوم شد

عکس، مربوط به صحنه‌ای از فیلم سینمایی "سنگسار ثریا م." است.
عکس، مربوط به صحنه‌ای از فیلم سینمایی “سنگسار ثریا م.” است.

تقاطع: دادگاه کیفری استان گیلان یک زن را به جرم “زنا محصنه” به سنگسار محکوم کرده است.

به نوشته‌ی وب‌سایت محلی “لاهیگ”، رییس و مستشاران شعبه دوم دادگاه کیفری یک مرکز استان گیلان احکام مربوط به پرونده‌ی قتل یک جوان در شهرستان سیاهکل در بهمن‌ماه ۱۳۹۳ را صادر کردند که بر اساس آن، متهم ردیف اول این پرونده به اتهام قتل عمد به قصاص، و متهمان ردیف دوم و سوم به اتهام معاونت در قتل عمد به ۲۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

دادگاه هم‌چنین متهم ردیف اول را به اتهام “زنا غیرمحصنه” به ۱۰۰ ضربه شلاق حدی، و متهم ردیف دوم را که همسر مقتول است، به اتهام “زنا محصنه” به سنگسار محکوم کرده است.

بر اساس این حکم، در صورت عدم اجرای حکم سنگسار در خصوص متهم ردیف دوم، با پیشنهاد دادگاه صادرکننده و موافقت ریاست قوه قضاییه، متهم به اعدام محکوم می‌‌شود.

در این گزارش، نام مقتول پرونده، آرش بابایی‌پور تبریزی‌نژاد اعلام شده و متهمان نیز با نام‌های اختصاری معرفی شده‌اند.

گفتنی است قانون کنونی مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، هم‌چنان برای افراد متاهلی که رابطه‌ی جنسی خارج از قوانین دین اسلام داشته باشند، حکم رجم یا سنگسار در نظر گرفته است. با این وجود، در صورتی که دادگاه و نیز رییس قوه قضاییه در مورد یک پرونده‌ خاص به «عدم امکان» اجرای سنگسار حکم دهند، در مواقعی که وقوع جرم بر اساس شهادت شهود عینی یا اقرار متهم اثبات شده باشد متهم را می‌توان به طریق دیگری اعدام کرد.

نظرتان را بنویسید